Układanie kamienia elewacyjnego – podstawowe wskazówki

Kamień elewacyjny, a właściwie wyroby gipsowe lub betonowe, które imitują kamień naturalny, to jeden z obowiązujących trendów w architekturze. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, odpowiednio dobrany kamień świetnie komponuje się z innymi materiałami, którymi wykańczamy nasze domy. Kamień nie musi pokrywać całej elewacji – możemy ułożyć go do pewnej wysokości ścian, czy wyłącznie na ścianie frontowej. A jak wygląda układanie kamienia elewacyjnego?

kamien-elewacyjny

Przygotowanie powierzchni i układanie

Przed przystąpieniem do układania kamienia elewacyjnego powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Powinniśmy zwracać uwagę na wskazówki zawarte w instrukcji układania od producenta materiału. Zawsze powierzchnia powinna być czysta, sucha i równa. Należy pokryć ją środkiem gruntującym. Jeśli zamierzamy ułożyć kamień elewacyjny na powierzchni gipsowej, gruntowanie należy wykonać dwukrotnie. Następnie poziomujemy ścianę, montując drewnianą listwę u jej dołu. Kamień elewacyjny możemy układać nie tylko na ścianach, ale też na ogrodzeniach (słupach między metalowymi elementami), czy murkach – wówczas powinniśmy zadbać o izolację poziomą od fundamentów. Zanim przystąpimy do przyklejania kamienia, sprawdzamy, czy nie ma on widocznych wad. Powierzchnię, na którą będziemy nakładać klej, warto przetrzeć, oczyścić za pomocą zwykłej szczotki ryżowej. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Mersi.pl z Mińska Mazowieckiego, podczas układania kamienia elewacyjnego temperatura na zewnątrz powinna mieć 5°C-25°C. W zależności od typu kamienia używamy właściwego kleju, który wskazuje producent. Klej nakładamy równomiernie za pomocą pacy zębatej, przykładamy do powierzchni i dociskamy.

Fugowanie i zabezpieczanie

Na rynku dostępne są płyty elewacyjne, które układamy bezfugowo oraz z zachowaniem fug. W przypadku tych drugich fugowanie rozpoczynamy dopiero po całkowitym związaniu (wyschnięciu) kleju, wykorzystując do tego fugownicę do klinkieru. Kiedy fuga delikatnie się zawiąże, możemy, a nawet powinniśmy wyrównać ją i wygładzić płaskim narzędziem. Jeśli nie uda nam się wykonać tego kroku bardzo dokładnie i masa do fugowania osadzi się na kamieniu elewacyjnym, bez problemu usuniemy ją szczotką ryżową – należy to zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu masy, by nie uszkodzić fugi właściwej. Ostatni krok to odpowiednie zabezpieczenie powierzchni ułożonego kamienia za pomocą właściwego impregnatu, co ułatwia utrzymanie kamienia w czystości.

śr. ocena 5 / głosów 5