W jaki sposób urządzić przestrzeń biura?

Biuro to przestrzeń, którą należy urządzić funkcjonalnie i z pomysłem. Tylko wtedy warunki będą w pełni komfortowe i pracownicy będą mogli pracować produktywnie. Dlatego niezależnie od tego, czy wynajmujesz biuro, czy też aranżujesz swoje, już na etapie projektu przemyśl dokładnie całą koncepcję. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas urządzania przestrzeni w biurze?

aranzacja-biura

Projektowanie i aranżacja przestrzeni biurowej – o czym należy pamiętać?

Podczas projektowania i aranżacji przestrzeni biurowej, warto przyjąć zasadę, że „im mniej, tym lepiej”. Biuro to wnętrza ogólnodostępne – zarówno dla pracowników, jak i klientów – dlatego należy zdawać sobie sprawę, że każda z tych osób ma inny gust. Tym samym, aby praca i zawieranie transakcji było komfortowe dla wszystkich, warto postawić np. na stonowane kolory. W biurach najlepiej sprawdza się: biel, szarość, kremowy oraz pastelowe odcienie innych kolorów. Oczywiście tego typu przestrzeń można urozmaicić dodatkami – w biurach można umieścić dodatki takie jak: motywujące plakaty, ciekawe meble bądź oświetlenie. Aby ożywić wnętrze, warto także postawić na rośliny, które urozmaicą przestrzeń, a także oczyszczą powietrze. Aranżując biuro nie można również zapominać o funkcjonalnym umeblowaniu. Ergonomiczne biurka i siedziska, a do tego meble będące jednocześnie ozdobą i np. szafą będą stanowiły najlepsze rozwiązanie. W przestrzeni typu open space ścianki działowe mogą być jednocześnie półkami lub schowkami, co z pewnością zwiększy funkcjonalność przestrzeni.

Aranżacja biura a przepisy prawne. O czym należy pamiętać?

Podczas aranżacji biura należy wziąć pod uwagę przepisy BHP i przepisy przeciwpożarowe.

Warto pamiętać, że podczas projektowania stanowisk każdy pracownik powinien posiadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia, a także minimum 2 m3 wolnej powierzchni podłogi – podkreśla specjalista z firmy Ratuszowa 11 z Warszawy.

Nie należy również zapominać o tym, że podczas projektowania biura typu open space ścianki działowe należy wykonać z materiałów odpornych na rozbicie. Aby zaprojektować przestrzeń biura zgodnie z przepisami, należy wyposażyć je w oświetlenie naturalne i sztuczne. Ponadto, w biurach, w których znajdują się monitory ekranowe, trzeba stosować przepis, który mówi o właściwym ich rozmieszczeniu – odległość między urządzeniami na biurkach powinna wynosić co najmniej 0,6 m oraz między pracownikiem a tyłem sąsiedniego monitora co najmniej 0,8 m. Urządzając biuro nie można także zapomnieć o wyposażeniu go w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice.

śr. ocena 5 / głosów 5