Walory użytkowe drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to wszechstronne rozwiązanie, które pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń w Twoim domu. Z tego tekstu dowiesz się, jak działają drzwi przesuwne, gdzie możesz je zastosować, jakie dają możliwości, a przede wszystkim dlaczego warto używać ich w swoim domu czy biurze. Poznaj wszystkie walory użytkowe drzwi przesuwnych i ciesz się nimi na co dzień!

Drzwi przesuwne – jaką mają przewagę nad uchylnymi?

Drzwi przesuwne to alternatywa dla zwykłych uchylanych w bok drzwi meblowych. Choć najczęściej stosuje się je w szafach, nie jest to jedyny sposób użycia tego rozwiązania, ale o tym dalej. Co sprawia, że sięgamy po systemy przechowywania z drzwiami przesuwnymi zamiast po klasyczne szafy ze skrzydłami drzwiowymi? Zapytaliśmy o to eksperta – przedstawiciela firmy Alan, która specjalizuje się w akcesoriach meblowych:

Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce i lepiej wykorzystać małą przestrzeń. Wybierając drzwi pracujące w jednej płaszczyźnie, nie musimy przewidywać miejsca na odchylane skrzydła. To podnosi nie tylko wygodę korzystania z np. szafy stojącej w wąskim przedpokoju, ale też pozwala nam wybrać większy mebel, który pomieści wszystko, co chcemy w nim przechowywać.

Na tym nie koniec zalet drzwi przesuwnych. Można je przecież stosować w praktycznie każdym meblu, a nawet wykorzystać do oddzielania poszczególnych stref w mieszkaniu! Ciekawym rozwiązaniem jest np. wydzielenie sypialni od salonu przesuwnymi drzwiami. Gdy są rozsunięte, oddzielone pomieszczenie zapewnia prywatność. Gdy są zsunięte, przestrzeń staje się otwarta.

Drzwi przesuwne to także większe bezpieczeństwo i trwałość. Nie da się nimi trzaskać ani przyciąć sobie palców. Nie uderzają gwałtownie w korpus mebla, więc posłużą dłużej. Ich front może być praktycznie dowolny, np. lustrzany, z mlecznego szkła, drewniany, lakierowany czy dekorowany w finezyjny sposób. To sprawia, że możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone!

Jak działają drzwi przesuwne?

Zasada działania drzwi przesuwnych jest bardzo prosta. Jak wspomniano, poruszają się one w tylko jednej płaszczyźnie – od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Pozwala to zasłonić całe wnętrze mebla albo odsłonić wybraną jego część. To pomaga zachować dyskrecję i np. nie pokazywać gościom zawartości swojej szafy-składziku, a jedynie tę część mebla, która dobrze się prezentuje.

Ruch w jednej płaszczyźnie jest możliwy dzięki systemowi rolek i prowadnic. Warto sięgać po wysokiej jakości akcesoria, ponieważ to przede wszystkim od nich będzie zależała żywotność szafy. Aby uniknąć problematycznej wymiany tych drobnych elementów, wystarczy wybrać te, których jakość wykonania i solidność zapewnią długie użytkowanie.

śr. ocena 5 / głosów 5