Kiedy warto zdecydować się na wynajem dźwigu?

Na każdym placu budowy pracę ludzi wspomagają liczne i coraz nowocześniejsze urządzenia. Trudno wyobrazić sobie np. wznoszenie wielopiętrowych budynków bez użycia dźwigu. Takie urządzenia są w stanie unieść na wysokość kilkunastu metrów ekstremalnie ciężkie ładunki, których masa może dochodzić nawet 6o ton. Jest to zatem duży, ciężki i specjalistyczny sprzęt, a co za tym idzie, oczywiście bardzo drogi. Na szczęście nie musisz go kupować.

Coraz większą popularnością na rynku budowlanym cieszą się usługi w zakresie wynajmu profesjonalnego sprzętu – zauważa nasz rozmówca z lubelskiej firmy BUD-ROM.

Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę wysokie ceny zakupu takich urządzeń, a także poważne koszty związane z jego utrzymaniem i eksploatacją.

Zastosowania dźwigów

Dźwig może okazać się niezbędny w wielu sytuacjach, przy czym najbardziej oczywistym zastosowaniem są prace budowlane przy wznoszeniu nowych obiektów. Użycie żurawia jest konieczne przy budowie piętrowych budynków, np. do wznoszenia szalunków czy układania na wyższych kondygnacjach dużych elementów prefabrykowanych.

Z dźwigów korzysta się z resztą podczas rozmaitych prac wysokościowych, np. przy budowie konstrukcji stalowych, stawianiu masztów, ale także przy rozbiórkach starych budynków. Możliwości dźwigów doceniane są także przy rozładunku i przeładunku towarów wielkogabarytowych.

Kiedy wynająć dźwig?

Bez względu na to, w jakim celu chcesz użyć dźwigu, jeśli jest to zadanie jednorazowe, z pewnością nie opłaca ci się kupować takiego sprzętu. A zatem oferta wynajmu dźwigów skierowana jest przede wszystkim do prywatnych inwestorów.

Jednak może się zdarzyć, że na wynajem dźwigu powinna zdecydować się firma budowlana. Jeżeli dane przedsiębiorstwo najczęściej podejmuje się wykonania niewielkich przedsięwzięć i posiada własny sprzęt mniejszego formatu, ale bieżące zlecenie wymaga wykorzystania większego sprzętu, najlepszym rozwiązaniem jest właśnie skorzystanie z usług wypożyczalni dźwigów.

O czym pamiętać wynajmując dźwig?

Jeżeli zdecydowałeś już, że  wynajem dźwigu jest propozycją dla Ciebie, wybierając wypożyczalnię do współpracy koniecznie zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze upewnij się, że konkretne przedsiębiorstwo dysponuje sprzętem o parametrach niezbędnych do wykonania danego zadania. Sprawdź modele udostępnianych dźwigów, zapoznaj się z ich możliwościami wysięgu i udźwigu.

Zwróć uwagę także na to, czy wypożyczalnia oferuje jedynie urządzenia, czy również obsługę operatorską. Jeżeli firma udostępnia wyłącznie sprzęt, ale już nie obsługę, będziesz zmuszony szukać operatora z odpowiednimi uprawnieniami na własną rękę, co generuje dodatkowe koszty i trudności. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest wynajem dźwigu razem z jego obsługą, co swoim klientom proponuje np. wypożyczalnia BUD-ROM z Lublina.