Wiercenie rdzeniowe – charakterystyka

Wiercenie rdzeniowe należy do jednej z istniejących obecnie metod wiercenia. Tych zaś możemy wyróżnić wiele, w zależności od rodzaju materiału oraz celu ich wiercenia. Nierzadko jedną metodę wykorzystuje się do różnych materiałów. Tak jest w przypadku wiercenia rdzeniowego. Z naszego artykułu dowiesz się na czym ono polega oraz gdzie i po co się je stosuje.

wiercenia-rdzeniowe

Wiertnice do zadań specjalnych

Beton, żelbet czy cegła to materiały, które powszechnie wykorzystywane są w budownictwie z racji swoich właściwości, jakimi są wysoki stopień twardości, trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy KBS Diament-Serwis, specjalizującej się w wierceniu oraz cięciu wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych:

Trwałość i wysoka wytrzymałość materiałów to cechy, które bezsprzecznie stanowią ich zalety. Jednakże w trakcie przeprowadzania niektórych prac budowlanych takich jak wiercenie otworów w ścianach, stropach czy konstrukcjach żelbetowych, możemy w związku z nimi napotkać trudności. Dlatego należy użyć odpowiednich narzędzi. Do niedawna w celu przeprowadzania tych prac, używano wiertła z udarem bądź młota udarowo-obrotowego, co wiązało się z ryzykiem uszkodzenia materiału i dużym zapyleniem. Obecnie jednak dysponujemy dużo bardziej praktycznym i skutecznym rozwiązaniem. Jest nim zastosowanie wiertnic rdzeniowych. Wiertnice rdzeniowe to narzędzia, które umożliwiają wiercenie równych, cylindrycznych otworów o dużych średnicach, sięgających nawet do 1500 mm i więcej.

Wiercenie rdzeniowe

Wiercenie rdzeniowe oferowane przez profesjonalne firmy pozwala na wiercenie otworów nawet w betonie zbrojonym, asfalcie czy ścianach z cegły. Jest to możliwe dzięki użyciu odpowiednich diamentowych wierteł koronowych. Stąd wiercenie rdzeniowe nazywane jest również wierceniem techniką diamentową. W zależności od potrzeby wykorzystywane są wiertła koronowe o różnej średnicy, długości oraz rodzaju uchwytu. Usługi wiercenia zaś wykonywane są wiertnicami m.in. o napędzie elektrycznym, spalinowym bądź hydraulicznym.

Proces wiercenia rdzeniowego przebiega stosunkowo szybko, a przy tym jest precyzyjne i nie generuje wstrząsów. Pylenie w trakcie pracy jest znacznie ograniczone, a w przypadku wiercenia przeprowadzanego na mokro nie występuje wcale. Wiertnice rdzeniowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych wierteł do betonu, nie wykorzystują techniki dłutowania. Podczas procesu wiercenia wycinają w materiale walec i tworzą pożądany otwór. Technika diamentowa pozwala na wiercenie pod dowolnym kątem. Otrzymywane otwory wyróżniają się zaś równymi i nie wymagającymi już dodatkowej obróbki krawędziami. Dzięki temu wiertnice rdzeniowe idealnie sprawdzają się przy pracach nad wykonywaniem przepustów w przegrodach zewnętrznych. Pozostawiają one bowiem gładkie krawędzie, co z kolei pozwala na łatwe uszczelnienie odwiertu. Ponadto wiertnice rdzeniowe w trakcie pracy generują mniejszy hałas.

Wiercenie rdzeniowe – zastosowanie

Wiercenie rdzeniowe z powodzeniem może być stosowane przy montażu różnego rodzaju rur, kanałów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych, a także przy procesie przeciągania dużej ilości przewodów i kabli. Wiertnice diamentowe znajdują swoje zastosowanie również w trakcie prac drogowych – m.in. do wiercenia otworów pod barierki lub znaki drogowe. Wiercenie rdzeniowe wykorzystywane jest ponadto do pobierania próbek materiału do badań laboratoryjnych (fizycznych, chemicznych i wytrzymałościowych) oraz w celu dokonania oceny faktycznej grubości i jakości materiału.

śr. ocena 5 / głosów 5