Wszystko, co powinieneś wiedzieć o montażu dachówki.

Właściwy montaż dachówki na budynku jest kluczowy dla właściwego zabezpieczenia dachu. Dobrze położona dachówka będzie odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz nie będzie kolidować z takimi zabiegami jak konserwacje dachu czy przeglądy kominiarskie. Co jeszcze warto wiedzieć o fachowym kładzeniu pokryć dachowych? Warto zapoznać się z naszymi poradami przed przystąpieniem do prac na dachu.

Dobrze dobrana dachówka

Warunkiem wstępnym sukcesu jest tu dobór odpowiedniej dachówki do m.in. do kąta nachylenia i kształtu dachu. Pod uwagę wziąć należy również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Istotne są też takie czynniki jak rodzaj dachówki czy sposób jej ułożenia. Przy montażu dachówki należy bezwzględnie kierować się zalecaniami jej producenta. Bywa, że rodzaj dachówki wskazuje projektant budynku, który uwzględnia to już na etapie przygotowywania planu. Szczególną ostrożność należy zachować przy wyborze pokryć dachowych do już istniejących budynków, zwłaszcza tych będących w nienajlepszej kondycji – tak by zmiana na dachu nie okazała się przypadkiem zmianą na gorsze.  W ofercie hurtowni takich jak firma Dachlux z Warszawy znaleźć dziś można bogaty wybór dachówek, w tym najczęściej wybierane przez klientów dachówki ceramiczne, betonowe i blaszane.

Doświadczeni dekarze

Przy montażu dachówek warto poszukać wsparcia u fachowców tj. u doświadczonych dekarzy. Najlepiej poszukać takich, którzy specjalizują się w kładzeniu danego pokrycia np. dachówek ceramicznych. Wtedy będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z doświadczonymi fachowcami, którzy znają specyfikę danych dachówek i potrafią tę wiedzę wykorzystać w praktyce. Przy ocenie ich pracy warto zwrócić szczególną uwagę na takie miejsca jak załamania połaci czy obróbki komina. Niektóre niedoróbki na dachu trudno potem naprawić, nie opłaca się więc oszczędzać na dobrych dekarzach.

Przygotowanie poszycia

Poszczególne rodzaje pokryć dachowych wymagają odpowiedniego przygotowania poszycia. W przypadku kładzenia dachówki wymagane jest zapewnienie poszycia z folii wstępnego krycia lub papy – w zależności od tego, czy mamy, czy nie pełne deskowanie. Takie poszycie gwarantuje zabezpieczenie dachu przed wilgocią. Nie można dopuścić do uszkodzenia poszycia podczas montażu dachówek – jeśli już do tego dojdzie, powinno być ono naprawione zgodnie z zaleceniami producenta danego materiału.

Właściwe ułożenie dachówki

Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych: pokrycie ma zapewnić dachowi wodo- i wiatroszczelność. W przypadku poważniejszych błędów przy układaniu dachówki konieczne może być zdejmowanie całego pokrycia i ingerencja w konstrukcję dachu – co będzie i kosztowne, i pracochłonne.

śr. ocena 5 / głosów 5