Jak wybudować inteligentny dom?

Można zauważyć, że inteligentne domy stały się coraz popularniejsze. Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiedni system zarządzania, który potrafi umilić czas. Chociaż kilka lat temu pomysł inteligentnego domu wiązało się z krytyką, dziś jest zupełnie czymś naturalnym. Na ile sprawdza się ten system? Pora się temu przyjrzeć z bliska.

Systemy zarządzania inteligentnym domem

Pierwszym z nich, którym powinniśmy się zainteresować jest system bezprzewodowy. Często dołączany jako gratis przy zakupie nowego mieszkania. Jedną z najważniejszych jego zalet jest szybka i łatwa instalacja. Niestety, żeby nie było za różowo to takie systemy są niestety ograniczone, pod względem rozbudowy. Takie rozwiązanie jest dedykowane do mieszania niż do domów. Systemy typu centralnego skupiają się na jednym urządzeniu. Niestety w przeciwieństwie do systemu bezprzewodowego w przypadku instalacji powinien zająć się specjalista. Rozbudowana funkcjonalność może nas nieco przerazić. Mimo wszystko możemy go dowolnie rozbudowywać. Chociaż systemy tego typu mijają się z celem, to oferują nam nieograniczone możliwości. Z kolei systemy KNX są dziś najpopularniejsze jeśli chodzi o inteligentne domy. Są bardziej rozbudowane od swojego poprzednika i oferują nam łączenie innych urządzeń w jeden, sprawny system. Opierają się często o Schneider Electric. Niestety w każdym z tych urządzeń muszą znajdować się inteligentne elementy. Ostatnim systemem jest Vision BMS. Jedną z najważniejszych jego zalet jest to, że może współpracować z urządzeniami różnych producentów. Idealny system tak naprawdę nie istnieje. W tym przypadku jest podobnie, duże możliwości ciągną za sobą wysokie koszta.

Który z nich wybrać?

Zależy to od wielu czynników, jak chociażby sumy, którą dysponujemy. Można by zastanawiać się nad systemem typu centralnego, ale tak naprawdę to KNX podbija rynek inteligentnych domów. Na chwilę obecną jest to jedno z najdroższych inwestycji. Jednak patrząc na jego możliwości jesteśmy w stanie przecierpieć jego wysokie koszty. System powinien spełniać wszystkie nasze wymagania względem niego.