Wycinane otworów w płytkach – jakie narzędzie warto mieć?

Płytki są materiałem bardzo twardym, niezależnie czy są to płytki ceramiczne czy też kamienne. Zatem do wycinania otworów konieczne jest zastosowanie specjalnego sprzętu. Warto wiedzieć, że nie poddadzą się one zwykłym narzędziom tnącym. Niewątpliwie absolutnym must have są profesjonalne ściernice, dzięki którym wiele prac można wykonać samodzielnie, a przy okazji bardzo precyzyjnie.

Przecinarka do płytek – kiedy się przyda?

Jednym z narzędzi, które jest bardzo przydatne do cięcia czy też wycinania otworów jest tzw. gilotyna. W tym przypadku należy wybrać odpowiedni jej rodzaj. Krótkie gilotyny nadają się do małych płytek, z kolei długie analogicznie – do dużych. Jednak to narzędzie ma również pewien minus otóż trudno znaleźć odpowiednią płytę do dużych płytek wielkoformatowych. Dużą rolę odgrywa też łożyskowana prowadnica, która sprawia, że podczas wycinania czy cięcia nie trzeba używać tak wiele siły. Bądźmy szczerzy przecinarka do glazury jest dobrym narzędziem, jednak niekoniecznie sprawdzi się, gdy chcemy wyciąć idealnie gładkie i okrągłe otwory.

Gdy zależy nam na czasie

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie remontu. Wydaje im się, że jest to zadanie proste i sobie poradzą. Jednak układanie płytek, wbrew pozorom, do najłatwiejszych zadań nie należy, szczególnie gdy trzeba wywiercić w nich otwory. Niedoświadczona osoba użyje do tego zapewne wiertarki ze zwykłym wiertłem. Efektem tego będzie pęknięta i pokruszona płytka. Dlatego tak ważne jest znalezienie i zastosowanie specjalistycznych narzędzi. Jeżeli chcemy zastosować wiertarkę, która wykona pracę szybko i zapewni przyzwoity efekt, to trzeba zastosować specjalne wiertła do płytek, tzw. SDS.

Wycinak do płytek – prostota i niska cena

Jednym z również przydatnych narzędzi jest wycinak do glazury. Pomimo swojego niepozornego rozmiaru i prostoty sprawdzi się podczas wycinania, czy nacinania otworów. Swoim wyglądem przywodzi na myśl cyrkiel, który ma regulowane ramiona tnące. W tym przypadku ostrze stanowi środek okręgu, a jednocześnie pełni funkcję stabilizatora. Warto wiedzieć, że do wycinaka należy dobrać wiertarkę. W tym przypadku wycinak wykona doskonałe nacięcia, ale aby otwór był równy konieczne jest wybicie.

Co zastosować, aby wyciąć duże otwory?

Niejednokrotnie wymiana instalacji bądź też po prostu dostanie się do niej wymaga wycięcia dużych otworów w płytkach. Nie jest to zadanie specjalnie łatwe i wymaga też swoistej precyzji. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na elektryczne otwornice do płytek. Dzięki nim można wykonać równe otwory o dużej średnicy. Tutaj kluczowe znaczenie pełni cylindryczna końcówka tnąca, która zapewnia precyzję. Jednak i to narzędzie ma pewną wadę. Otóż elektryczne otwornice do płytek mogą wykonywać otwory tylko w niezbyt grubych płytkach. Zatem warto zastanowić się czy jest jakieś narzędzie, które pozwala nam na wykonanie zarówno dużych jak i małych otworów, niezależnie od grubości płytek. Otóż odpowiedź jest prosta nie ma takiego narzędzia, dlatego należy stosować ściernicę, która sprawdzi się podczas ścierania powierzchni płytki i wyrównywania otworów, co umożliwia bardziej precyzyjną i zdecydowanie dokładniejszą pracę.

Ściernica do płytek – narzędzie do zadań specjalnych

Ściernica do płytek jest narzędziem, które umożliwia zdecydowanie większą precyzję podczas wykonywania pracy. Otóż jeżeli chcemy wyciąć otwór musimy zastosować odpowiednie narzędzia. Musimy jednak liczyć się z tym, że krawędzie będą nierówne, co przy precyzyjnych pracach montażowych jest problemem. Dzięki profesjonalnym ściernicom praca może być wykonana zdecydowanie szybciej. Oczywiście warto wybrać odpowiednią ściernicę, zatem kluczowa tutaj jest jej granulacja, która może wynosić od 36 do nawet 120. Dzięki specjalnym fibrowym podkładom i warstwom węglika krzemu, ściernice są odporne na uszkodzenia, jak i mechaniczne obciążenia. Doskonale współpracują z innymi narzędziami do wycinania otworów i pełnią one rolę główną, gdyż zapewniają największą możliwą skuteczność.

Zatem wycinanie otworów w płytkach nie musi być trudne, jeżeli wybierzemy odpowiednie narzędzia. Warto postawić na takie wysokiej jakości, dzięki którym możemy liczyć na zdecydowanie lepszy efekt.

śr. ocena 5 / głosów 1