Jak wziąć kredyt na remont mieszkania?

Polacy najczęściej przeprowadzają remonty mieszkań latem. Co kilka lat decydujemy się raczej na odświeżenie mieszkania niż jego generalny remont. Na ten cel wydajemy około 1 000 złotych. 7% Polaków stawia jednak na poważniejsze prace, które wiążą się z wydatkiem ponad 10 000 złotych. Wsparcie finansowe ze strony banku okazuje się nierzadko najlepszym rozwiązaniem, by pozyskać niezbędne na ten cel środki.

Jak znaleźć dobry bank?

Podstawą są rankingi banków. Co ciekawe, same instytucje takowe publikują przynajmniej raz w miesiącu. To idealny sposób, by porównać oferty różnych placówek. Kredyt gotówkowy może być przyznany na zupełnie innych warunkach – bank pobierze inną prowizję, zaoferuje inne oprocentowanie i marżę. Należy patrzeć na RRSO, czyli całkowity koszt udzielanego kredytu.

Warto również pamiętać, że ranking ofert bankowych wskaże najlepszy bank, biorąc pod uwagę różne parametry. Ich ważność powinna być wskazywana indywidualnie. Nie można również wykazywać pełnej lojalności do instytucji, w której nabyliśmy już jakiś produkt. Ranking pokaże, że konkurencyjny bank oferuje o wiele bardziej korzystny kredyt gotówkowy.

Kredyt celowy czy na dowolny cel?

Zarówno kredyt celowy, jak i kredyt gotówkowy na dowolny cel to produkty banków, które cieszą się największym zainteresowaniem. Od samego kredytobiorcy zależy, na które zobowiązanie się zdecyduje. Nie da się ukryć, że to kredyt celowy udzielany jest bardzo często na korzystniejszych warunkach. Jest tańszy, bo cel staje się dodatkowym zabezpieczeniem. Bank daje jednak pewne ograniczenia i sprawdza, czy środki zostały wydane rzeczywiście zgodnie z przeznaczeniem.

W przypadku kredytu gotówkowego na dowolny cel kredytobiorca ma zupełną dowolność. Może przeznaczyć pieniądze, na co tylko zechce. Może podzielić całe zobowiązanie i tylko część przeznaczyć na remont mieszkania. Bank zupełnie w to nie ingeruje.

Wniosek o kredyt gotówkowy

Kredytobiorcy mają dzisiaj ułatwione zadanie. Wniosek o kredyt gotówkowy można składać standardowo w tradycyjnych oddziałach banków. Są również inne, nieco bardziej komfortowe i szybsze metody. Wniosek o udzielenie kredytu może być przesłany drogą elektroniczną, na przykład z poziomu platformy internetowej konta indywidualnego w danym banku. Wniosek można też wypełnić na stronie internetowej danej instytucji bankowej.

Procedura udzielania kredytu na remont

Zadaniem kredytobiorcy jest złożenie odpowiedniego wniosku o udzielenie kredytu. Instytucja ta może poprosić go o dodatkowe dokumenty. Aby sprawdzić zdolność kredytową potencjalnego klienta, a więc jego wypłacalność, najczęściej żądane jest oświadczenie o osiąganych dochodach.

Banki sprawdzają również historię kredytową. BIK to instytucja, w której odnotowane są wszelkie działania klienta, jakie związane są ze zobowiązaniami kredytowymi. Te są analizowane przez bank – zadaniem analityka jest sprawdzenie, czy klient jest wiarygodny. Po wydaniu decyzji pozytywnej kredytobiorca otrzymuje gotówkę. Cała procedura jest dzisiaj często uproszczona i remont może być rozpoczęty już po kilku dniach od złożenia wniosku.