Zalety ekoszamb

Istnieją różne sposoby odprowadzania przydomowych ścieków. Chociaż do najpopularniejszych należy podłączenie do kanalizacji miejskiej, to nie na każdym obszarze jest to możliwe. Dlatego dużą popularnością cieszą się rozwiązania alternatywne, czego przykładem jest ekologiczne szambo, które spełnia współczesne wymagania związane z ochroną środowiska. Dlaczego warto zainwestować w ekoszambo?

Szczelne i przyjazne dla środowiska

Szamba ekologiczne działają na zasadzie tradycyjnych szamb. Są to zatem bezodpływowe zbiorniki, w których gromadzą się nieczystości. Ścieki nie są oczyszczane, dlatego wymagają regularnego wywozu pojazdami przeznaczonymi do asenizacji. Jednakże istotną różnicą pomiędzy szambami tradycyjnymi a ekologicznymi jest stopień ich szczelności. W przypadku standardowo budowanych szamb z kręgów betonowych należy liczyć się z ryzkiem rozszczelnienia zbiornika i przenikania nieczystości do gruntu, co skutkuje skażeniem wód gruntowych. Szamba ekologiczne to z kolei gotowe, prefabrykowane pojemniki zapewniające szczelność. Wytwarza się je z tworzyw sztucznych, np. żywic poliestrowych, które zapewniają wysoką odporność chemiczną np. na korozję. Dodatkowe karbowanie zbiornika sprawia, że jest on bardziej wytrzymały i odporny na nacisk podłoża. Tak trwałe i szczelne szamba zapobiegają emisji zanieczyszczeń do środowiska i mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Lekkie i wygodne

Szamba wykonane z tworzywa sztucznego, w przeciwieństwie do zbiorników betonowych, zaskakują lekkością oraz wygodą użytkowania. Można je z łatwością przetransportować, a ich montaż nie nastręcza trudności i można go przeprowadzić bez użycia ciężkich maszyn. Instalacja ekoszamba nie wymaga przy tym dysponowania dużym obszarem, co jest niezbędne w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. W przypadku szamba potrzebne jest jedynie miejsce na zbiornik, który dostępny jest w różnych, także mniejszych rozmiarach. Użytkowanie zbiornika jest bezproblemowe, wymaga jedynie regularnego opróżniania szamba pojazdem.

Wiele możliwości

Szamba ekologiczne dają swoim użytkownikom wiele możliwości.

Dobrym rozwiązaniem są szamba produkowane na indywidualne zamówienie. – Mówi przedstawiciel firmy MARO zajmującej się produkcją ekoszamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. – Wymiary, np. średnicę szamba można dostosować do możliwości i preferencji użytkowników. Możliwe jest również zbieranie ścieków spoza danego obszaru przy pomocy specjalnego systemu rur. Dostępne są także zbiorniki wielokomorowe z kilkoma przegrodami. Dzięki całkowitej szczelności ekoszamb, można je instalować przy zbiornikach oraz ujęciach wody, bez ryzyka jej skażenia. Dla ułatwienia korzystania z ekoszamb można również zainstalować specjalne elektroniczne czujniki napełnienia zbiornika.

Tak szerokie spektrum zalet i możliwości ekoszamb sprawia, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.