Zalety grzejników panelowych

Grzejniki panelowe wykonane ze stali doskonale sprawdzają się w instalacjach zamkniętych. Ich przewaga nad tradycyjnymi grzejnikami żeliwnymi w kwestii wydajności jest niebagatelna. Mogą współpracować z tradycyjnym kotłem grzewczym na węgiel, czy gaz, a także centralnym ogrzewaniem. Użycie grzejników płytowych ma bardzo wiele zalet i warto je poznać.

mieszkanie

Grzejnik płytowy szybko się nagrzewa

Wybór grzejników płytowych o konstrukcji stalowej jest niezwykle trafny ze względu na ich budowę. Są wykonane z płyt z zimnowalcowanej blachy i dodatkowo mogą, choć nie muszą posiadać ożebrowanie. Ich konstrukcja sprawia, że szybko napełniają się wodą, a wymiana konwekcyjna z zimnym powietrzem zachodzi szybciej. Dzięki temu grzejnik płytowy szybciej się nagrzewa i oddaje ciepło do otoczenia. Ma to duże znaczenie dla osób, które chcąc oszczędzić na ogrzewaniu przykręcają zawór termostatyczny wychodząc z domu i zwiększają temperaturę dopiero po powrocie. Wybór takich grzejników pozwoli szybciej osiągnąć komfort cieplny w pomieszczeniu.

Niewielkie rozmiary, a duża moc grzewcza

Grzejniki stalowe są bardzo wydajne energetycznie. Nie są zbyt duże, a dzięki dodatkowego ożebrowaniu mogą mieć znacznie większą moc grzewczą. Ilość płyt nie ma takiego znaczenia, jeśli chodzi o efektywność grzewczą. Można nawet stwierdzić, że często grzejniki dwupłytowe i jednopłytowe są wydajniejsze. Oczywiście każda płyta to dodatkowa moc, jednak ograniczają ją w pewnym stopniu pozostałe płyty, od których odbija się ciepło. To wymusza czasem zwiększenie powierzchni grzejnika. Stąd przy zwiększaniu mocy stosuje się dodatkowe ożebrowanie, dzięki czemu rozmiar grzejnika nie musi być znacząco większy, jeśli chce się uzyskać lepsze parametry grzewcze.

Dopasowanie do każdego pomieszczenia

Grzejniki płytowe są stosunkowo cienkie i mają kilka do kilkunastu centymetrów grubości. Dzięki temu nie odstają bardzo umieszczone pod parapetem i zajmują niewiele miejsca. Oczywiście grzejnik po parapetem musi mieć określoną wielkość i nie powinien być wyższy niż 60 cm, dlatego wśród grzejników panelowych można dobrać odpowiedni model, który będzie można bez problemu zamontować. Oczywiście dostępne są modele zarówno poziome, jak i pionowe. Te drugie doskonale sprawdzą się na wąskich i długich ścianach oraz tam, gdzie nie ma okien i konieczne jest zastosowanie większego grzejnika, aby uzyskać optymalną temperaturę dla danego pomieszczenia. Z kolei poziome będą świetnie pasować do pomieszczeń, gdzie znajdują się duże skosy i jedyną możliwością instalacji ogrzewania jest mały grzejnik pod oknem dachowym.

Lekka konstrukcja i łatwy montaż

Jedną z większych zalet grzejników płytowych poza ich wydajnością jest lekka konstrukcja. Są kilkakrotnie lżejsze od tradycyjnych grzejników żeliwnych w związku z tym ich montaż jest bardzo łatwy. Można dopasować je do każdego typu instalacji, niezależnie od umiejscowienia przyłącza c.o., gdyż posiadają podłączenie zarówno klasyczne z boku, jak i od dołu. Jeśli chodzi o podłączenie z boku to znajdziemy również modele uniwersalne, czyli tzw. odwracalne. To znacznie ułatwia zakupy, nie trzeba się bowiem obawiać, że po dostarczeniu grzejnika okaże się, że zakupiliśmy model lewostronny, a przyłącze znajduje się z prawej strony. Do takiego grzejnika dopasujemy jedynie zawór termostatyczny i już bez żadnych przeszkód będzie można korzystać z efektywnego ogrzewania.

Grzejnik płytowy nagrzewa się znacznie szybciej od żeliwnego. Jest od niego również bardziej wydajny. Zatem przy dokonywaniu termomodernizacji warto wybrać właśnie grzejniki płytowe o konstrukcji stalowej. Mogą współpracować z c.o. również w budynkach nieocieplanych, jednak jeżeli zadba się o odpowiednie docieplenie dachu i elewacji, a także mniejszy ubytek ciepła od strony okien to mogą być jeszcze bardziej efektywne. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, dzięki którym można użytkować grzejniki przez wiele lat. W przypadku modeli stalowych zapewnia to odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, czyli żelazofosforowanie, a także malowanie proszkowe i wypalanie w wysokiej temperaturze. Mnogość zalet grzejników płytowych sprawia, że jest to dobry wybór zarówno do mieszkania w bloku, jak i domu jednorodzinnego.

śr. ocena 5 / głosów 5