Zalety okien drewnianych

Okna drewniane stanowią obecnie największą konkurencję dla okien z PVC. Zazwyczaj są od nich nieco droższe, jednak liczne plusy z łatwością wynagradzają tę niedogodność. Wiele osób nie wyobraża sobie nawet możliwości zainstalowania okien „z plastiku” we własnym mieszkaniu czy domu, uważając drewno za materiał o wiele szlachetniejszy i znacznie lepiej się prezentujący. To akurat w dużej mierze kwestia gustu, ale okna drewniane wykazują też mnóstwo zalet istotnych z funkcjonalnego punktu widzenia.

Drewno to materiał naturalny, a przez to „ciepły” w odbiorze. Ważniejsze natomiast, że wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne – współczynnik przenikania ciepła wynosi w przypadku drewnianych ram okiennych 1,2-1,6 [W/(m2K)]. Do tego mogą one stanowić bardzo nowoczesne konstrukcje wyposażone w okucia, uszczelki i szyby zespolone dodatkowo podnoszące wartość tego właśnie parametru.

Szczelność okien drewnianych przejawia się również w tym, że stanowią one skuteczną barierę przed przenikaniem dźwięków. Charakteryzują się przy tym znacznie lepszym niż okna z PVC wskaźnikiem naturalnej infiltracji powietrza, czyli pozwalają budynkowi „oddychać”, wpływając na stworzenie w nim mikroklimatu korzystnego dla zdrowia i samopoczucia.

Wytrzymałość

W porównaniu z oknami z tworzyw okna drewniane są też sztywniejsze, dzięki czemu lepiej nadają się do przeszkleń o dużych rozmiarach – dodaje przedstawiciel wyspecjalizowanej w oknach i drzwiach zewnętrznych firmy Famix.

Nie ulegając naprężeniom, wykazują także niską rozszerzalność cieplną pod wpływem temperatury, a wystawione na promieniowanie słoneczne nie odbarwiają się tak łatwo.

Mimo stosunkowo niewielkiej gęstości drewno wykazuje ogromną wytrzymałość. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja są w stanie sprawić, że drewniane ramy okienne wytrzymają spokojnie 50-80 lat, a nawet więcej. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że z jednej strony nie brudzą się równie łatwo i szybko co ramy z PVC, a z drugiej – łatwiej je też wyczyścić. Prostsze w naprawie są również ewentualne uszkodzenia czy zarysowania.

Piękne i bezpieczne

Dekoracyjne same w sobie, okna drewniane nadają budynkowi i wnętrzom charakteru, świetnie komponując się też z innymi elementami wykonanymi z drewna. Do wyboru jest wiele kształtów i opcji wykończenia (m.in. szczotkowanie, malowanie, rzeźbienie czy lakierowanie), można także zmienić ich kolor przez nałożenie farby już w czasie eksploatacji. Właściwe zaimpregnowanie sprawia, że drewniane ramy okienne nabierają cech niepalności i długo nie zajmują się ogniem w razie ewentualnego pożaru. Ich bezpieczeństwo zaś wzmaga dodatkowo łatwość uzbrojenia w różnego rodzaju funkcje antywłamaniowe.