Zastosowania listew przeciwwilgociowych

Listwy przypodłogowe to kawałki drewna lub materiału drewnopodobnego, które ochraniają łączenie podłogi ze ścianą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie zawsze wystarczy kawałek dobrze przyciętej deski. W przypadku wilgotnych pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka, należy zastosować listwy przeciwwilgociowe. Czym się charakteryzują? Z czego są wykonane? Jak są zbudowane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

listwy-przypodlogowe

Budowa i zastosowanie listew przeciwwilgociowych

Z czego wykonane są listwy wilgocioodporne? Zapytaliśmy o to producenta listew przypodłogowych Prestige Decor z Gdyni:

Listwy przeciwwilgociowe produkujemy z płyty MDF, który jest trwała, odporna na wilgoć i uszkodzenia. Występuje w wielu wariantach, profilach i wzorach, ma estetyczny wygląd. Ładnie wykańcza podłogę niezależnie od materiału, z którego jest wykonana. Pasuje zarówno do drewna, paneli podłogowych, jak i do PCV.

Listwy odporne na wilgoć składają się z uszczelki antywilgociowej, wilgocioodpornego MDF-u, wcięcia na klej, wcięcia na kable, izolantu, podkładu oraz farby pokładowej i wykończeniowej UV. Znajdą szczególne zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie korzystanie z ciepłej i zimnej wody zwiększa poziom wilgotności powietrza. Estetyczny wygląd listew dobrze się komponuje z wystrojem pomieszczenia i podkreśla jego czystość oraz dobry gust właścicieli.

Pierwszym miejscem, gdzie sprawdzą się listwy przeciwwilgociowe, jest kuchnia. Zwykle panuje tam duża wilgotność przez dostęp do bieżącej wody, korzystanie ze zmywarki, gotowanie czy pieczenie. Regularne wietrzenie czy dobra wentylacja nie wystarczą, aby wilgotność powietrza spadła do poziomu salonu czy sypialni. Podobnie jest w łazience. Listwy przypodłogowe antywilgociowe chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi między podłogą a ścianą, które mogą powstać od przypadkowego dotknięcia ściany butem czy kapciem. Dzięki temu kuchnia czy łazienka na długo zachowa nowoczesny i świeży wygląd. Nie będzie trzeba tak szybko ją odnawiać.

Listwy przeciwwilgociowe z MDF sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Stanowią stylowy element wykończenia i powiększają wnętrze. Wzory są na tyle uniwersalne, że będą pasować do każdego wystroju.

Jak dzielimy listwy przeciwwilgociowe?

Listwy przeciwwilgociowe występują w dwóch wariantach:

  • lakierowane – zwykle są białe, chociaż na życzenie występują w dowolnym kolorze, idealnie nadają do łazienki,
  • fornirowane – dobrze sprawdzą się w kuchni, w wyglądzie przypominają drewno. Listwy przypodłogowe antywilgociowe fornirowane dzielimy na naturalne i modyfikowane. Obydwa typy są pokrywane lakierem w celu nadania mu niepowtarzalnego wyglądu i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Montuje się je za pomocą kleju montażowego.
śr. ocena 5 / głosów 5