Akcesoria do drzwi. Przegląd rozwiązań

Drzwi należą do grupy ruchomych przegród budowlanych, a zatem by mogły spełniać swoje funkcje, muszą być wyposażone w odpowiednie akcesoria mechaniczne. Oprócz okuć łączących skrzydło z ościeżnicą, takich jak np. zawiasy oraz zamykających (zamek, zasuwa bądź kłódka), do ich obsługi niezbędne są także okucia uchwytowe, a więc klamki i gałki do drzwi.

akcesoria-do-drzwi

Rozmaite rodzaje okuć do drzwi pełnią bardzo różne funkcje, jednak wśród wszystkich tych akcesoriów drzwiowych najbardziej widoczne są oczywiście klamki, gałki i inne uchwyty. Wybór odpowiednich okuć dyktowany jest nie tylko wyglądem drzwi, ale też miejscem ich zastosowania.

Klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Klamka to ruchoma rączka montowana przy zamku i sprzężona mechanicznie z zasuwą. Naciskając klamkę, uruchamiamy swego rodzaju dźwignię, która pokonuje opór sprężyny, podtrzymującej zasuwę w pozycji wysuniętej. Mówiąc najprościej, naciśnięcie klamki powoduje wysunięcie zasuwy z futryny, co umożliwia płynne otwarcie drzwi.

Klamki do drzwi zewnętrznych wykonuje się z metalu, najczęściej stali lub aluminium, ponieważ te materiały gwarantują trwałość i odporność elementu na zmienne warunki atmosferyczne oraz intensywną eksploatację – wyjaśnia ekspert z firmy KUCHINOX.

Chociaż we wnętrzach panują znacznie łagodniejsze warunki, również tutaj zaleca się stosowanie klamek metalowych. Popularne w latach 90. plastikowe rączki były co prawda bardzo tanie, jednak nie przeszły próby czasu, bardzo łatwo ulegając zniszczeniu, najczęściej przez odłamanie.

Każda klamka wyposażona jest w szyld, nazywany czasem rozetą lub osłonką. Montowany z obu stron drzwi szyld łączy się z uchwytem klamki za pomocą trzpienia i osłania otwór w płycie skrzydła, poprawiając tym samym estetykę całej konstrukcji. Klamka do drzwi zewnętrznych najczęściej posiada długi szyld, w którego dolnej części znajduje się otwór na klucz.

Klamka do drzwi wewnętrznych również może posiadać szyld długi, jednak współcześnie w aranżacji pokojów mieszkalnych częściej spotykamy małe, okrągłe lub kwadratowe szyldy dzielone. Z kolei klamki do drzwi łazienkowych wyposażone są w szyldy z pokrętłem blokady WC.

Gałki do drzwi wewnętrznych

Stylową alternatywą dla klasycznej klamki może być gałka. To rozwiązanie wykorzystuje się przede wszystkim w aranżacji wnętrz, gdzie stanowi ciekawe uzupełnienie wystroju. Oferta gałek drzwiowych jest obecnie bardzo szeroka i obejmuje zarówno stonowane uchwyty w odcieniach chromu, jak i ekstrawaganckie modele, zwieńczone biżuteryjnymi kryształami.

Niektóre zestawy uchwytów łączą ze sobą gałkę z jednej i klamkę z drugiej strony. Podobnie jak tradycyjne klamki, również pokrętła montowane są na szyldach dzielonych oraz długich z otworami na klucze lub pokrętłami blokady.

śr. ocena 5 / głosów 5