Akcesoria do taśm LED – ich funkcje i znaczenie

Taśmy LED dają majsterkowiczom szerokie możliwości tworzenia ciekawych aranżacji oświetleniowych. Duża różnorodność barw światła emitowanego przez diody LED, a także ich niewielkie wymiary sprawiają, że takie oświetlenie wykorzystywane jest przede wszystkim w charakterze dekoracji, zarówno wnętrz o przeznaczeniu prywatnym, jak i komercyjnym. Zastanówmy się, jakie akcesoria będą potrzebne do zbudowania instalacji z taśmą ledową.

Na ostateczny efekt wizualny instalacji LED wpływa nie tylko źródło światła, ale także szereg elementów umożliwiający jego zasilanie. Wśród najważniejszych akcesoriów budujących system oświetlenia LED musimy wymienić wzmacniacze, sterowniki, rozmaite złączki i okablowanie.

Przewody i złączki do taśm LED

Chociaż montaż taśm LED nie należy do zadań bardzo trudnych, problemów może nastręczać łączenie kilku krótszych elementów w jedną całość. Najprostszym sposobem na  skuteczne połączenie dwóch (a nawet trzech bądź czterech!) taśm LED jest wykorzystanie odpowiednich złączek. Złączki do taśm LED są małe i niezwykle dyskretne, a co najważniejsze – umożliwiają montaż nawet w bardzo trudnych warunkach bez konieczności lutowania, np. w kątach pomieszczenia (złączki narożne).

Aby taśma LED mogła emitować światło, konieczne jest oczywiście podłączenie jej do źródła zasilania. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie przewody. Wybierając kable do instalacji LED trzeba pamiętać o dopasowaniu ich pod kątem poboru mocy źródła światła. Do połączenia taśmy z głównym przewodem zasilającym najczęściej wykorzystuje się specjalne złączki klips-przewód.

Wzmacniacze sygnału LED

W przypadku instalacji zbudowanych z wielu długich kawałków taśmy, konieczne może okazać się stosowanie wzmacniaczy sygnału – mówi ekspert z firmy KOLORENO. Wzmacniacz pozwala wyeliminować zjawisko słabnięcia natężenia światła na odcinkach najbardziej oddalonych od głównego źródła zasilania.

Wzmacniacz LED wyrównuje napięcie na całej długości taśmy, dzięki czemu oświetlenie rozkłada się równomiernie. Wybierając taki element do oświetlenia zwróć uwagę nie tylko na jego wymiary, ale także napięcie i maksymalne natężenie pracy.

Sterowniki do taśm LED

Pełne wykorzystanie możliwości oświetlenia LED umożliwiają sterowniki. Służą one do włączania i wyłączania oświetlenia, ale pozwalają też regulować natężenie czy barwę światła, w zależności od rodzaju taśmy. Sterowniki do taśm LED mogą mieć postać stacjonarną – montowane są wtedy na ścianie, albo przenośną – użytkownik steruje oświetleniem za pośrednictwem pilota.

Jeśli zależy ci na wygodzie i możliwości kupienia wszystkich akcesoriów do oświetlenia LED w jednym miejscu, weź pod uwagę zakupy online. W sklepie internetowym znajdziesz wszystkie niezbędne komponenty do nowej instalacji, które wciągu kilku dni zostaną dostarczone bezpośrednio do twojego domu.

śr. ocena 5 / głosów 5