Bezpieczny plac zabaw, czyli jaki?

Plac zabaw to przestrzeń do rozwijania wielu umiejętności. Jednak trzeba pamiętać o tym, że miejsce codziennej rekreacji i dziecięcej aktywności musi być przede wszystkim bezpieczne. Takie przestrzenie, aby były dopuszczone do użytku publicznego, muszą spełniać szereg norm. Na co zwracać największą uwagę? Jak stworzyć bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw?

Regulamin placu zabaw

Nowe place zabaw mają własne regulaminy, które zawierają zbiór pożądanych i niepożądanych zachowań. Stanowią one podstawę do ewentualnych roszczeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Należy bezwzględnie przestrzegać zawartych tam zapisów, a dopilnowanie tego leży w gestii rodzica.

Najczęściej występującym nakazem w regulaminach placów zabaw jest opieka nad dzieckiem i bezpośrednie czuwanie nad jego bezpieczeństwem. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych uczestników zabaw. Co istotne, na tabliczce znajdziesz również informację o zarządcy terenu, z którym można się kontaktować w przypadku zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.

Ogrodzenie to podstawa

Jeśli plac zabaw znajduje się nieopodal dróg komunikacyjnych (jezdnia, tory tramwajowe itd.), ogrodzenie jest niezbędne. Kratka lub sztachety wyznaczają przestrzeń zabawy – to stanowi dla dziecka wizualną informację o tym, że nie może wybiegać poza wyznaczony teren.

Odpowiednia nawierzchnia

Wyznaczane normy w zakresie sprzętu do zabawy określają nie tylko sposób korzystania z samych urządzeń, ale również optymalne podłoże, na którym mają się znajdować. Przykładowo, norma 1176‐1:2009 określa zakres materiałów amortyzujących. Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że dziecko może spaść z wysokości powyżej 1 metra, konieczne jest zastosowanie specjalnej nawierzchni amortyzującej.

Do tej grupy zaliczają się m.in.:

  • darń,
  • kora,
  • wióry,
  • piasek,
  • żwir,
  • nawierzchnie syntetyczne.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Freekids:

Dobór odpowiedniej nawierzchni zależy od wysokości swobodnego upadku. Ten parametr jest opracowywany indywidualnie dla każdego urządzenia.

Trzeba mieć na uwadze, że ani trawa, ani ziemia nie są dobrym podłożem. Ich stan jest bowiem uzależniony od warunków atmosferycznych, a ponadto przyczyniają się do powstawania nieestetycznych i trudnych do zmycia plam na dziecięcych ubraniach.

Jakie urządzenia na plac zabaw?

Urządzenia zabawowe muszą być przede wszystkim solidne, wytrzymałe na obciążenia i odporne na działanie czynników zewnętrznych (wilgoć, słońce itd.).

Żadna huśtawka wagowa, bujak ani karuzela, nie mogą być zardzewiałe. Wszelkie nieprawidłowości, takie jak ostre krawędzie lub wystające gwoździe, należy zgłaszać zarządcy placu zabaw. Rzutują one bowiem na bezpieczeństwo bawiących się dzieci.

Trzeba zwracać uwagę na jakość wykonania. Najbardziej polecane są urządzenia wykonane z bezpiecznych i trwałych tworzyw HDPE i z HPL. Produkty wykonane z tych materiałów prezentują się świetnie nawet po wieloletniej eksploatacji.

śr. ocena 5 / głosów 5