Blaty HPL pod umywalki – inwestycja warta rozważenia

Blaty pod umywalki powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na wilgoć, zabrudzenia, a także środki chemiczne, których używamy w łazienkach i toaletach. Dlaczego blaty z laminatu HPL to korzystne rozwiązanie? Jakie inne materiały można wybrać na blat łazienkowy i dlaczego wodoodporne płyty HPL wypadają w porównaniu z nimi naprawdę korzystnie?

blat-lazienkowy

Blaty z laminatu HPL – charakterystyka

Blaty pod umywalki z płyt wodoodpornych HPL wykonywane są na konstrukcji ze stali ocynkowanej lub stali malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Blat może też zostać zamocowany na przygotowanej wcześniej szafce. Płyty HPL to tworzywo termoutwardzalne, które produkowane jest z kilku lub kilkunastu warstw papieru. Papier impregnowany jest żywicą fenolową i sprasowywany w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, około 150°C. Wierzchnia warstwa płyty HPL to kolorowy papier, który impregnowany jest żywicą melaminową. Materiał ten charakteryzuje wodoodporność, trwałość, wytrzymałość na zginanie i rozrywanie. Powierzchnia blatu HPL jest twarda i odporna na uderzenia, a do tego łatwo utrzymać go w czystości – dowiadujemy się w firmie Sanipol z Międzyrzecza.

Blaty z innych materiałów a blaty HPL

Poza blatami HPL w łazienkach spotykamy także blaty kamienne z kamieni nienasiąkliwych, czyli niektórych odmian marmuru, kwarcytów czy granitów. Największą zaletą blatu kamiennego jest ponadprzeciętna trwałość. Największy minus to oczywiście bardzo wysoka cena. Spójrzmy na tę kwestię logicznie: kiedy wybieramy blat do naszego domu czy mieszkania, jesteśmy w stanie zainwestować sporo. Z drugiej strony większość osób lubi raz na kilka lat zmienić aranżację wnętrz, nie tylko odświeżając kolor pomalowanych ścian czy wymieniając dywan na nowy. Nie potrzebujemy więc blatu, którego trwałość to nawet więcej niż kilkadziesiąt lat.

Kamienne blaty to rozwiązanie dobre do łazienek na przykład w bardzo ekskluzywnych hotelach czy restauracjach. Blaty HPL sprawdzą się w każdym innym miejscu. Mamy jeszcze jedną możliwość – blat wykonany z drewna. Drewno krajowe niekoniecznie sprawdzi się jako materiał na blat łazienkowy, natomiast drewno egzotyczne, które radzi sobie w wilgotnych warunkach, jest drogie. Tu po raz kolejny dochodzimy do wniosku, że blaty HPL to optymalne rozwiązanie.

Podsumowując naszą analizę, laminat HPL to materiał, który sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Produkowane są z niego nie tylko łazienkowe blaty, ale także na przykład kabiny sanitarne, kabiny do przebieralni czy szafki basenowe, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych miejscach.

śr. ocena 5 / głosów 5