BUDOWA MECHANICZNYCH OSŁON TERMOIZOLACYJNYCH WTRYSKAREK

Wtryskarki stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych to skomplikowane urządzenia, zawierające dużą ilość istotnych elementów. Niektóre z nich, taki jak czujniki i zawory, są w wysokim stopniu podatne na uszkodzenia. Czynnikiem, który może prowadzić do usterki jest między innymi niekontrolowany wyciek płynnego tworzywa. Aby uniknąć takich sytuacji, używa się specjalnych osłon termoizolacyjnych. Jak są one zbudowane, jakie są ich właściwości i zastosowanie?

Budowa osłon termoizolacyjnych

Termoizolacyjna osłona mechaniczna to swego rodzaju rękaw, wytwarzany ze sztywno połączonych ze sobą warstw izolatora. Rękaw ten nakładany jest na cylinder wtryskarki i dopasowywany do jej rozmiaru.

Głównym i największym elementem osłony jest jej część stożkowa – mówi przedstawiciel firmy ELS Poland, specjalizującej się w produkcji tego typu asortymentu – Jej zadaniem jest usztywnienie całej osłony, a także redukowanie ciepła i ochrona pozostałych elementów wtryskarki przed zalaniem gorącym tworzywem. Na czubku części stożkowej znajduje się płaskie i sztywne czoło izolacyjne, którego zadanie to głównie zapobieganie przenikaniu ciepła oraz ochrona szwów osnowy. Do czoła przymocowany jest z kolei półpierścień, których chroni części maszyny przed wpłynięciem tworzywa po dyszy. Bardzo istotnym elementem osłony są pasy ściągające, które pozwalają dopasować wymiary osłony do danej maszyny. Pokrywane są one materiałami antyadhezyjnymi, a w celu zwiększenia ich trwałości wszywa się je w specjalne tunele. Klamry pasków służące regulacji pętli pokrywane są żłobieniami, co ogranicza ich poślizg i zmniejsza ryzyko poluzowania.

Zadania osłony

Mechaniczna osłona termoizolacyjna pełni dwie funkcje. Po pierwsze stanowi ona dopełnienie termoizolacji wtryskarek – w ten sposób zapobiega utracie przez urządzenie energii cieplnej, która jest niezbędna do prawidłowego upłynniania tworzywa sztucznego. Po drugie chroni podstawową izolację wykonaną ze specjalnych mat oraz bardziej wrażliwe elementy urządzenia, takie jak przewody, czujniki czy grzałki, które mogą zostać uszkodzone w przypadku wystąpienia wycieku gorącego tworzywa.

Zalety stosowania osłon

Osłony mechaniczne zachowują swoje fabryczne właściwości w temperaturze do 400 stopni, dzięki czemu mogą skutecznie spełniać swoje zadanie. Zabezpieczenia wtryskarek przy ich użyciu pozwala znacząco zmniejszyć koszty związane z eksploatacją urządzenia. Spowodowane jest to zmniejszeniem zapotrzebowania na energię cieplną, a także ograniczeniem usterek wywołanych przez wycieki tworzywa.

śr. ocena 5 / głosów 5