Budowa systemów zagospodarowania wody deszczowej

Wykorzystywanie wody deszczowej pozwala na zmniejszenie użycia wody wodociągowej nawet o 50%. W jej wykorzystaniu pomagają systemy zagospodarowania wody deszczowej. Ich stosowanie zapewnia większą niezależność, a przede wszystkim spore oszczędności. Sprawdźcie jak zbudowane są tego rodzaju systemy.

Po co systemy gospodarowania wodą deszczową

Użytkowanie wody jest coraz droższe, czego powodem są m.in. wzrastające koszty procesów związanych z oczyszczaniem ścieków. Jak podaje Eurostat, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem zasobów wody słodkiej przypadających na jednego mieszkańca. Jako, że perspektywy stopniowego ograniczania zasobów wodnych są realne, warto inwestować w systemy zagospodarowania wody deszczowej. Ich wykorzystanie umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową nawet o połowę.

Do przygotowywania posiłków przeznaczamy niewielki procent wykorzystywanej codziennie wody, podczas gdy większość czynności nie wymaga używania wody zdatnej do picia. Wśród takich prac wymienić można chociażby sprzątanie, podlewanie ogrodu czy spłukiwanie toalety. Do ich wykonywania można więc z powodzeniem wykorzystywać wodę deszczową, gromadzoną w systemie gospodarowania – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Frukko.

Działanie systemów zagospodarowania wody deszczowej

Systemy gospodarowania wodą deszczową działają w oparciu o zebraną z dachu budynku deszczówkę. Woda spływająca z dachu poprzez układ rynien trafia do zbiornika, który umieszczony jest zwykle pod ziemią. Woda ta oczyszczana jest przez filtr znajdujący się na drodze jej spływu, jeszcze przed napełnieniem zbiornika. Deszczówka pompowana jest następnie do miejsca zapotrzebowania przy pomocy pompy, a woda zbierająca się w zbiorniku retencyjnym może być wykorzystana do wielu różnych czynności. Tym samym staje się alternatywnym źródłem wody.

Budowa

Systemy zagospodarowania wody deszczowej zbudowane są z pewnych elementów, do których należą:

  • zbiornik – w nim gromadzi się deszczówka, można podzielić je ze względu na lokalizację posesji na naziemne i podziemne lub pod względem objętości, dobierane są zawsze indywidualnie pod kątem zapotrzebowania,
  • pompa – zapewnia właściwy dopływ wody do konkretnego źródła, przy jej wyborze trzeba przemyśleć sposób i kierunek wykorzystywania wody zgromadzonej w zbiorniku (czynniki te decydują o długości i średnicy linii ssącej i tłoczącej),
  • dodatkowe akcesoria – systemy mogą być dodatkowo wyposażone w pewne akcesoria, takie jak np. filtr (może niwelować zapach lub barwę wody, bądź sterylizować ją pod kątem flory bakteryjnej).

Woda opadowa to dobre rozwiązanie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość sanitarna. Ponadto, pozytywnie działa na rośliny, gdyż (w przeciwieństwie do tej z wodociągów) jest uboga w wapń, toteż łatwiej jest przez nie przyswajana.