Jakie cechy powinny posiadać lampy zewnętrzne?

Lampy zewnętrzne to doskonałe akcesoria oświetleniowe – przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy własnym podwórzem bądź przydomowym ogrodem. Wyboru lamp i latarni warto dokonywać rozważnie, kierując się szeroko pojętymi kryteriami estetyki i praktyczności. Dzięki temu nasza posesja dosłownie zyska nowego blasku po zmroku, wzbudzając zachwyt wśród rodziny, znajomych i sąsiadów.

Wygląd jak marzenie

Domowe podwórze pełni funkcje reprezentacyjne, zatem wszystkie zamieszczone tam elementy małej architektury powinny prezentować się estetycznie i stylowo. Eleganckie lampy nadadzą tarasowi uroku, a dodatkowo ułatwią poruszanie się po podwórku wraz z zajściem słońca. W sprzedaży znajdziemy rozmaite modele ogrodowych lamp stojących, wiszących i ściennych w stylach klasycznym i nowoczesnym – w formie minimalistycznych słupków, tradycyjnych palm czy z wygiętą górą. Znaczenie ma też dobór klosza, który może przybrać formę kulistą, jak i innych brył geometrycznych. Wybór konkretnego modelu lamp zależy od preferencji, ale też od architektury w jakiej utrzymana jest elewacja domu i otoczenie. Warto zwrócić uwagę np. na kinkiety zewnętrzne. Jeżeli chcemy by były one w pełni komplementarne z lampami, możemy zakupić oba akcesoria w komplecie.

Sposób emisji światła

Głównym zadaniem lamp jest emisja światła. Jeśli dobrze odnajdujemy się w romantycznych klimatach, możemy nabyć lampy o ciepłym, słabym świetle. Gdy natomiast chcemy, by nasze podwórze tętniło życiem – było miejscem spotkań i imprez do bladego świtu – lepszym rozwiązaniem okaże się wybór lamp o mocniejszym natężeniu światła. Do oświetlenia ścieżek doskonale sprawdzą się niskie lampy solarne, natomiast przy oświetlaniu fontann egzamin zdadzą niewielkie reflektory.

Rozpatrując kwestię emisji światła warto też pamiętać o ekonomii. Coraz większą popularnością cieszy się oświetlenie energooszczędne w formie diod LED oraz lamp solarnych, które gromadzą energię słoneczną i nie wymagają prowadzenia kabli. Modne jest także oświetlenie o niskim napięciu, służące do podświetlenia roślin i okolicznych oczek wodnych – objaśnia ekspert sklepu internetowego Strefa Światła.

Solidność wykonania

Lampy zewnętrzne są w szczególny sposób narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Z tego względu powinny być wykonane w niezwykle solidny sposób. Większość modeli jest produkowana z tworzywa sztucznego, żeliwa bądź aluminium. Warto sprawdzić, czy oświetlenie ma podwyższony stopień ochrony (IP), zabezpieczający przed opadami, wilgotnością, skrajnymi temperaturami i zapyleniem. Ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w lampy z czujnikiem ruchu, które emitują światło w momencie wykrycia obecności przechodnia. To kolejny przejaw ekonomiki, dzięki któremu źródło światła pracuje tylko w razie potrzeby i nie ulega nadmiernej eksploatacji. Pamiętaj! Tylko zadbane lampy posłużą Ci latami, decydując o obliczu świetlnym podwórza przez wiele sezonów.