Charakterystyka folii termokurczliwych

Folia to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów pakowych – jest lekka, trwała, doskonale chroni przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, a w dodatku jest tanim surowcem wtórnym. Jednym z kilku rodzajów folii stosowanej w przemyśle do pakowania niezliczonej ilości produktów jest folia termokurczliwa. Co warto o niej wiedzieć?

folia-termokurczliwa

Czym jest folia termokurczliwa?

Folia termokurczliwa wytwarzana jest z polietylenu o małej gęstości – często spotykana jest pod nazwą LDPE (z ang. low density polyethylene). W jej produkcji stosuje się tzw. system wielowarstwowy, dzięki któremu otrzymany materiał jest dużo grubszy, niż zwykłą folia. Pod wpływem podwyższonej temperatury folia termokurczliwa zgodnie ze swoją nazwą zaczyna się kurczyć, dokładnie przylegając do pakowanego w nią obiektu. Można ją używać zarówno do pakowania niewielkich produktów, jak i obiektów wielkogabarytowych, np. całych pojazdów. Usługi z tej drugiej kategorii oferuje firma Jaremar.

Właściwości folii termokurczliwej

Folia termokurczliwa posiada wiele właściwości, które czynią z niej znakomity materiał pakowy. Najważniejsze z nich to:

  • Bardzo wysoka wytrzymałość – tym większa, im grubsza jest folia. Dzięki temu folia jest odporna nie tylko na przebicia i rozdarcia powstające w wyniku zewnętrznej ingerencji, ale również sił działających na pakowany obiekt. Folia termokurczliwa świetnie spisuje się do pakowania palet z produktami, np. materiałami budowlanymi.
  • Uniwersalność – folia termokurczliwa posiada wszechstronne zastosowanie w przemyśle. Pakowane w nią produkty, np. butelki z napojami nie potrzebują dodatkowego opakowania.
  • Nieprzepuszczalność – folia stanowi doskonałe zabezpieczenie zapakowanego w nią przedmiotu przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć czy zanieczyszczenia
  • Lekkość – opakowanie z folii termokurczliwe jest bardzo lekkie, dlatego nie wpływa znacząco na masę całkowitą pakowanego obiektu. Ma to bardzo duże znaczenie w transporcie towarów
  • Niewielka cena – folia termokurczliwa jest materiałem tanim i przez to opakowanie w niej ładunku również jest usługą tanią.
  • Ekologiczność – nie bez znaczenie jest również fakt, że folia termokurczliwa to materiał nadający się do recyklingu Zużyta folia może zostać poddana przetworzeniu a uzyskany z niej materiał wykorzystany ponownie w produkcji.

Zastosowanie foli termokurczliwej

Folia termokurczliwa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, transporcie i handlu. Można w nią pakować wszelkiego rodzaju produkty, m.in. zestawy butelek z napojami, materiały budowlane na paletach, pojazdy, elementy instalacji czy nawet całych budynków.

śr. ocena 5 / głosów 6