Charakterystyka grzejników kanałowych.

Stając przed wyborem grzejników do domu musimy zdecydować się na wybór, który zadowoli nasze poczucie estetyczne oraz spełni wymagane warunki techniczne. W pierwszej kwestii należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy aby grzejniki były widoczne w pomieszczeniach, a jeśli tak, to czy jest na nie właściwe miejsce. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników pokojowych klasycznych o budowie płytowej oraz coraz bardziej popularnych grzejników konwektorowych. Jednym z rodzajów grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe.

grzejniki-kanalowe

Czym są grzejniki konwektorowe?

Grzejniki konwektorowe składają się z obudowy metalowej oraz znajdującej się wewnątrz rury wyposażonej w aluminiowe lub miedziane ożebrowanie zwane lamelami. Obudowa pełni jedynie zadanie osłonowe i nie służy do odprowadzania ciepła. Wewnętrznymi rurami płynie ogrzana woda, nagrzewając lamele. Te dzięki dużej powierzchni oraz będąc dobrym przewodnikiem cieplnym przekazują nagromadzone ciepło do przepływającego przez nie powietrza. Powietrze przepływa grawitacyjnie lub w sposób wymuszony w konwektorach zaopatrzonych w wentylatory. W tym drugim przypadku konwektory zasilane zimną wodą mogą służyć również do schładzania pomieszczeń latem.

Grzejniki kanałowe.

Grzejniki kanałowe z racji swojej konstrukcji i sposobu działania zaliczamy do grzejników konwektorowych. Najważniejszą cechą która charakteryzuje grzejniki kanałowe jest ich miejsce montażu. Montuje się je pod podłoga w specjalnych kanałach. Są wiec ukryte i niewidoczne dla użytkowników, a jedynym elementem sygnalizującym ich obecność są kratki wylotu powierza w podłodze. Taki sposób montażu daje projektantom wnętrz duże możliwości kreowania przestrzeni w sytuacjach, w których obecność grzejników na ścianach nie pasuje do koncepcji architektonicznej. Jedyną ingerencją architekta jest wybór odpowiedniej kratki dekoracyjnej.

Zalety grzejników kanałowych.

Podstawą zaletą grzejników kanałowych jest fakt, że są niewidoczne w przestrzeni pomieszczeń. Ma to niewątpliwe zalety estetyczne wszędzie tam gdzie zależy nam na dobrej widoczności, choćby przy witrynach sklepowych, dużych przeszkleniach w biurach i domach.

Drugą, funkcjonalną już cechą jest ochrona pomieszczeń przed napływem zimnego powietrza z przeszklonych balkonów i tarasów. Grzejniki kanałowe oddają ciepło na zasadzie konwekcji. Wydobywające się z grzejnika ogrzane powietrze odpychane jest od płaszczyzn szyb przez masę zimnego powietrza i rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Dzięki temu straty ciepła są minimalizowane, a efektywność pracy instalacji utrzymywana jest na wysokim poziomie. Grzejniki kanałowe, tak jak wszystkie grzejniki konwektorowe, wykazują dużą sprawność cieplną przekazując ciepło niemal w całości, na poziomie 80-95%.

Jak jest największa zaleta grzejników kanałowych? Według opinii eksperta z firmy twmtermo.pl najistotniejszą cechą tego typu grzejników jest równomierne ogrzewanie pomieszczeń, a ich odpowiednie rozmieszczanie tworzy rodzaj kurtyn powietrznych.

Grzejniki kanałowe są łatwe w montażu i demontażu. Ta cecha umożliwia wygodne czyszczenie samych grzejników, wentylatorów (jeśli są na wyposażeniu grzejnika) oraz kanałów.

Należy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie kanałów (wanien na grzejniki) na etapie prac projektowych i budowlanych oraz dokładną ich termoizolację.

Reasumując, grzejniki kanałowe to nowoczesne rozwiązanie doceniane przez architektów i właścicieli domów. Jest to system grzewczy gwarantujący efektywne ogrzewanie pomieszczeń bez obecności grzejników klasycznych w przestrzeni mieszkania.

śr. ocena 5 / głosów 5