Charakterystyka kwasoodpornych wkładów kominowych

Każdy specjalista z pewnością potwierdzi, że podstawa solidnego i bezpiecznego komina to dobrze dobrany wkład kominowy. Zanim więc przystąpimy do budowy lub remontu komina, powinniśmy się zapoznać z podstawowymi informacjami o wkładach kominowych. Podstawowy podział wkładów kominowych to podział na wkłady kwasoodporne i żaroodporne. W naszym artykule bliżej przyjrzymy się tym pierwszym i porównamy je z wkładami żaroodpornymi.

wklady-kominowe

Wkłady kominowe kwasoodporne

Wkłady kominowe kwasoodporne przeznaczone są do odprowadzania spalin z kotłów, które opalane są gazem lub olejem opałowym. Jak wskazuje nazwa, wkłady tego typu odporne są na działanie kwasów, które powstają podczas spalania wymienionych paliw. Produkowane są z nierdzewnej stali kwasoodpornej, potocznie nazywanej często „kwasówką”. Kwasoodporność uzyskujemy dzięki wysokiej zawartości chromu i niklu oraz dzięki innym dodatkom. Producenci, a także dystrybutorzy wkładów kominowych, jak firma ITEK Polska z Bytomia, oferują zwykle trzy rodzaje kwasoodpornych wkładów kominowych:

  • kwasoodporne jednościenne,
  • kwasoodporne owalne
  • kwasoodporne kominy izolowane dwuścienne.

Elementy, które możemy znaleźć w zestawach do tworzenia wkładów to na przykład rury, kolana, trójniki, wyczystki, redukcje, parasole, płyty dachowe, odkraplacze, złączki, teleskopy, przejściowe podpory, obejmy i zatyczki. Wybór elementów o różnych parametrach technicznych jest naprawdę szeroki, różnią je między inne wymiary i grubości ścianek.

Wkład kominowy kwasoodporny, czy żaroodporny?

Wkłady kominowe kwasoodporne i żaroodporne to dwa różne rozwiązania, choć te drugie również dzielimy na wkłady jednościenne, owalne (nazywane potocznie żaroodpornymi owalami) i wkłady izolowane dwuścienne. Tak jak wspomnieliśmy, kominowe wkłady kwasoodporne są przeznaczone do odprowadzania spalin z kotłów opalanych gazem lub olejem opałowym. Wkłady żaroodporne natomiast są przystosowane do odprowadzania spalin z kotłów opalanych paliwami stałymi i drewnem. Spaliny z drugich kotłów to spaliny wysokotemperaturowe, stąd konieczność wykorzystania wkładów żaroodpornych. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do technicznych aspektów wkładów kominowych, zawsze możemy sięgnąć po poradę fachowców z branży. Pamiętajmy też dodatkowo, że przy budowie komina, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musimy postarać się o odbiór kominiarski, czyli uzyskać podpis kominiarza pod specjalnym protokołem odbioru przewodów kominowych. Komin musi być więc postawiony zgodnie z wiedzą techniczną i inżynieryjnym, by nie stanowił żadnego zagrożenia.

śr. ocena 5 / głosów 5