Charakterystyka linii recyklingowych

Recykling jest jedną z metod, które pozwalają ograniczyć ogromne ilości śmieci. Dzięki niemu możliwe jest ponowne wykorzystanie różnorodnych materiałów, co przekłada się bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego. Podczas procesów recyklingowych wykorzystywane są specjalne, nowoczesne linie, które wpływają na efektywność pracy firm segregujących śmieci. Czym się charakteryzują i jakie mają znacznie?

Recykling

Recykling – na czym polega?

Recyklingiem można nazwać wszelkie działania, które przyczyniają się do ponownego wykorzystania odpadów i stworzenia z nich nowych produktów. Wyróżnia się dwa rodzaje recyklingu. Jednym z nich jest chemiczna obróbka produktów, w których zachodzą zmiany wpływające między innymi na ich rozkład. W tym procesie wykorzystywane są środki chemiczne, np. rozpuszczalniki. Zdecydowanie popularniejszy jest jednak recykling materiałowy – czyli mechaniczna obróbka mająca na celu doprowadzenie opakowania do pierwotnego stanu. Recyklingowi mechanicznemu poddawane są przede wszystkim butelki PET.

Jakie produkty poddawane są recyklingowi?

Obserwując kosze do segregacji odpadów, można zauważyć jakie produkty mogą być poddawane recyklingowi. Zwykle są to:

  • papier,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne.

Najczęściej przeprowadza się recykling tworzyw sztucznych tj. plastiku, który króluje na półkach sklepowych i stanowi przeważającą część domowych odpadów.

Jak wyglądają poszczególne etapy recyklingu?

Jak podkreśla specjalista z firmy AZOTAS Mariusz Pryk: Jednym z pierwszych etapów recyklingu jest segregacja odpadów. W gospodarstwach domowych odbywa się ona przy użyciu kolorowych worków na śmieci. Coraz częściej można się spotkać także z domowymi koszami podzielonymi na pojemniki w różnych kolorach, które ułatwiają tę segregację.
W większych miastach można zauważyć wielkie kontenery osiedlowe, do których można wrzucać różnego rodzaju odpady
– dodaje.

To jednak nie koniec etapu segregacji. Następnie, po przewiezieniu odpadów do specjalnych zakładów, dokonuje się tak zwanej segregacji wtórnej. Oznacza to, że są one segregowane według konkretnych kolorów. Następnie są zgniatane i pakowane.

Kolejny etap to wykorzystanie specjalnych linii recyklingowych, na których odbywa się kolejna segregacja. Tworzywa sztuczne są oczyszczane ze wszelkich zanieczyszczeń. Są nimi np. elementy metalowe czy  nakrętki, które nie mogą być poddane recyklingowe.

Dlaczego linie recyklingowe są ważne?

Linie recyklingowe to tak naprawdę najważniejsze wyposażenie firm zajmujących się odzyskiem tworzyw sztucznych. Są one w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu praca jest zdecydowanie efektywniejsza. W liniach recyklingowych stosuje się specjalne przenośniki taśmowe, dzięki którym możliwy jest transport odpadów. Elementami linii recyklingowych są także pojemniki, w których tworzywa poddawane są wstępnej obróbce i rozdrobnieniu. Ich ogromną zaletą jest bardzo wysoka wydajność, niskie zużycie energii oraz możliwość odzysku nie tylko tworzyw sztucznych, ale także metali. Wynika to z zastosowania specjalnych rozdrabniaczy i separatorów.

śr. ocena 5 / głosów 1