Charakterystyka obciążników w fitnessie

Każdy bywalec siłowni doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna jest kwestia obciążenia w rozwijaniu poszczególnych partii mięśniowych, rozbudowania ich i wzmacniania. Nie zawsze obciążenie to musi być duże, gdyż wszystko zależy od rodzaju aktywności oraz pożądanych rezultatów – niekiedy wystarczą obciążenia o wartości zaledwie jednego kilograma, by sprawić, że nasze mięśnie zaczną pracować ze znacznie większą wydajnością. Wygodną formą obciążenia przy wybranych ćwiczeniach są obciążniki zakładane na kostki lub nadgarstki.

Czym są obciążniki?

Obciążniki to wykonane z grubego i wytrzymałego, a jednocześnie przyjemnego w dotyku tworzywa opaski, które wypełniono sypkim materiałem obciążającym, np. stalowym wiórami. Jeden obciążnik może mieć różną masę, najczęściej spotykane są produkty ważące 0,5, 1 oraz 2 kilogramy, choć zdarzają się również egzemplarze cięższe. Obciążniki treningowe wyposażone są w zapięcia na rzepy, pozwalające z łatwością dostosować ich rozmiar do średnicy każdego nadgarstka lub kostki.

Zastosowanie obciążników

Obciążniki znajdują zastosowanie podczas treningów takich jak pilates, aerobik czy gimnastyka rekreacyjna, czyli fitness. Choć wydają się bardzo niepozornym i mało znaczącym obciążeniem, to przy intensywnym treningu opartym o dynamiczne ćwiczenia ich masa staje się bardzo wyraźnie odczuwalna. Dzięki nim mięśnie muszą pracować z wyższą wydajnością, co znacząco przekłada się na ich wzmocnienie oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Wielką zaletą obciążników jest fakt, że można z nich korzystać pozostawiając wolne ręce – dzięki temu mogą być również stosowane jako uzupełniające obciążenie przy treningu siłowymi, np. kalistenice, czyli ćwiczeniach z wykorzystaniem masy własnego ciała takich jak podciągnięcia, wznosy nóg czy pompki na poręczach. Wbrew obiegowym opiniom nie powinno się ich stosować do treningów takich jak bieganie czy chód, gdyż generowane w ich czasie wstrząsy powodują nadmierne obciążanie stawów i ich zbyt szybkie zużywanie.

Dlaczego warto korzystać z obciążników?

Obciążniki są doskonałą alternatywą dla innych rodzajów drobnych obciążeń stosowanych w różnego rodzaju treningach. Znakomicie sprawdzają się podczas intensywnych ćwiczeniach nastawionych na wzmacnianie mięśni, poprawę kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej, ponadto w przeciwieństwie do hantli pozostawiają wolne ręce. Można dzięki nim obciążyć również nogi podczas wykonywania szerokiej gamy ćwiczeń, np. wznosów. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że można je łatwo przechowywać i bez trudu zmieścić w torbie treningowej. Szeroki wybór obciążników znajdziemy w ofercie firmy Bescomo.