Co to są agregaty prądotwórcze?

Agregaty prądotwórcze to sprzęty elektroenergetyczne wykorzystywane na użytek prywatny bądź przemysłowy, służące do zasilania energią elektryczną różnego typu urządzeń. Zwyczajowo są traktowane jako zapasowe źródło energii elektrycznej, np. w sytuacji awarii sieci energetycznej. Po agregaty sięga się również w miejscach, które nie posiadają dostępu do stałego źródła prądu. Bardzo często są to różnego typu place budów.

Budowa agregatu prądotwórczego

Profesjonalne agregaty prądotwórcze nie są zbyt skomplikowane w konstrukcji. Składają się z kilku podstawowych elementów, porozmieszczanych w metalowym korpusie. Do tych najważniejszych należą przede wszystkim – prądnica synchroniczna, silnik spalinowy oraz rozdzielnica elektryczna. Całości urządzenia dopełnia zespół urządzeń kontrolnych, pomiarowych i pomocniczych. Połączone elementy tworzą funkcjonalny układ zdolny do w pełni autonomicznego wytwarzania energii elektrycznej. W rezultacie, agregat prądotwórczy stanowi samodzielne źródło prądu, możliwe do wykorzystania w różnorodnych sytuacjach.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Agregaty mogą służyć jako główne bądź też zapasowe źródło energii. Pomagają m.in. w zaspokojeniu zapotrzebowania na siłę napędową, światło czy ogrzewanie. Bardzo często sięga się po nie w trakcie prowadzonych budów i remontów, a także imprez plenerowych. Z uwagi na wiele różnych przeznaczeń, wyróżniamy agregaty lądowe i morskie, stacjonarne i przenośne, uruchamiane ręcznie i automatycznie. Przy obsłudze odbiorników o większej mocy (np. kotły elektryczne, zestawy hydroforowe) z reguły wykorzystuje się agregaty trójfazowe. W innych przypadkach, z powodzeniem użytkowane są agregaty jednofazowe.

Wypożyczenie agregatu prądotwórczego

Większość agregatów prądotwórczych ma zastosowanie doraźne. Jako stałe źródła prądu, agregaty nie sprawdzają się zbyt dobrze na dłuższą metę. Aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, korzystniej wynająć sprzęt na czas określony – np. na okres awarii sieci czy też przerw w dostawach energii. Istnieją wypożyczalnie agregatów prądotwórczych, udostępniające sprzęt od ręki, na wyznaczony termin. Taką działalność prowadzi np. AGAR POWER z Łodzi. Wynajęcie generatora prądotwórczego to bardzo korzysta opcja dla osób prywatnych, jak i przedstawicieli przedsiębiorstw, wymagających dostępu do dodatkowego źródła zasilania.

śr. ocena 5 / głosów 5