Czego nie wiedzieliście o granicie

Rozwój budownictwa i branży dekoratorskiej wpłynął bezpośrednio na wzrost zapotrzebowania na solidny surowiec do wytwarzania posadzek, blatów, elementów dekoracyjnych i parapetów. Do takowych zalicza się granit. Przedstawiamy najciekawsze informacje na temat tego surowca.

Czym jest granit

Granit jest skałą magmową o różnych barwach – może przybierać odcienie szarości, różu, kremowej bieli, czerwieni i wielu innych. Znaleźć można go na wszystkich kontynentach. W naszym kraju wydobywa się go przede wszystkim z masywu karkonoskiego, strzegomskiego i strzelińskiego. W 10% składa się z biotytu i muskowitu. Resztę stanowią skłań potasowy, kwarc oraz kwaśny oligoklaz i albit. Ma liczne zalety.

-Granit charakteryzuje się niezwykłą trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne, w tym na deszcz, wiatr oraz zarówno wysoką, jak i niską temperaturę. Co więcej, jest ciężki oraz odporny na zarysowania i samoistne pęknięcia, toteż wykonywane z tego surowca produkty są wyjątkowo wytrzymałe – wylicza nasz rozmówca reprezentujący firmę HB-Polska, hurtownię kamienia z Małopolski.

Wykorzystywanie

Ze względu na cenne właściwości, skały granitowe są surowcami bardzo wysoko cenionymi. Stosuje się je zarówno jako element twórczy, jak i dekoracyjny. Granit wykorzystywany jest do budowy dróg, mostów i obiektów sakralnych. Ponadto, doskonale sprawdza się jako element wystroju wnętrz i dekoracji ogrodów. Często wykonuje się z niego blaty kuchenne.

Granit o mniejszych gabarytach przybiera postać kostki brukowej, kruszywa lub krawężników i służy do budowy dróg oraz materiał kryjący podłoże np. na torze żużlowym. Stosuje się go także do stawiania nagrobków i pomników cmentarnych.

Czy wiecie, że…?

  • Granit może pochłaniać ciepło, dzięki czemu często wykorzystuje się go w branży gastronomicznej. Potrafi nie tylko utrzymać ciepło, ale także je przekazać (pizzę i steki piecze się właśnie na kamieniu granitowym). Z drugiej strony, można używać go do studzenia potraw, ponieważ znakomicie absorbuje ciepło.
  • Ze względu na swoją gęstość, granity są bardzo stabilne, co czyni je idealnym materiałem na podstawki do kolumn głośnikowych.