Czy tapety ścienne są wytrzymałe?

Pytanie postawione w temacie niniejszego artykułu okazuje się jak najbardziej zasadne, gdy w pamięci mamy taki oto obrazek z przeszłości: łatwo rwące się pasy smarowanej klejem tapety, która wkrótce po nałożeniu na ścianę zaczyna miejscami od niej odchodzić. Obecnie rzeczywistość potrafi prezentować się zgoła inaczej. Jeśli więc chcielibyśmy ozdobić ściany inaczej niż przez malowanie, z pewnością warto zapoznać się z poniższymi argumentami.

Na wstępie należy zaznaczyć, że choć na rynku wciąż dostępne są całe setki, a nawet tysiące najrozmaitszych tapet w wariancie papierowym, to do wyboru mamy też inne materiały. Tapety papierowe wybierane są w tej chwili przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę, sprawdzają się jednak przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak choćby sypialnia. Ich mało intensywne użytkowanie oznacza niskie ryzyko zabrudzeń lub uszkodzeń mechanicznych, na które papier niestety nie jest zbyt odporny.

Flizelina i lateks

Nieco inaczej sprawa przedstawia się natomiast w przypadku tapet lateksowych.

Są one dodatkowo wzmocnione właśnie dodatkiem lateksowego komponentu, przez co mogą być chociażby delikatnie zmywane przy użyciu zwilżonej ściereczki – tłumaczy przedstawiciel sklepu Kraina Barw.

Dodatkowa obecność flizelinowego podkładu zwiększa zaś odporność tapety na rozrywanie, istotnie ułatwiając przy tym zarówno aplikację, jak i późniejszy demontaż takiej ściennej ozdoby.

Winyl

Do najbardziej wytrzymałych tapet należą jednak zdecydowanie te winylowe, a zwłaszcza te z winylu tzw. płaskiego. Winyl spieniony nieco gorzej znosi przetarcia i zarysowania, za to płaskiemu niestraszne nawet szorowanie gąbką z detergentem. Materiał ten odporny jest także na wysokie temperatury, tłuszcz oraz wodę, tapety winylowe można więc z powodzeniem zastosować nawet w tak wymagających wnętrzach jak łazienka czy kuchnia. Cenią je sobie także właściciele zwierząt oraz rodzice małych dzieci, które często mniej lub bardziej przypadkowo brudzą ściany tłustą rączką bądź kredką…

Nietypowe rozwiązania

Na koniec warto wspomnieć też o tapetach wykonanych z nieco mniej oczywistych materiałów. Na wyróżnienie zasługują tu zwłaszcza trzy ich rodzaje:

  • tapeta korkowa – wbrew pozorom całkiem trwała, odporna na pleśń i wodę;
  • tzw. raufaza (z niem. Raufhasen) – tapeta z kilku warstw papieru, pomiędzy które wprasowano nadające jej ciekawą fakturę drewniane wiórki; tapetę taką można wielokrotnie malować, również farbą o właściwościach wodoodpornych
  • tapeta z włókna szklanego – ją również można malować; z wyglądu przypomina tkaninę, ale jest odporna na wilgoć, ogień i uszkodzenia; cechuje się tak wysoką wytrzymałością, że przetrwa na ścianie nawet 30 lat, a z drugiej strony potrafi sprawić sporo kłopotu podczas zrywania jej np. w czasie remontu.
śr. ocena 5 / głosów 5