Czy w kantorze można negocjować kurs waluty?

Kursy walut zmieniają się bez przerwy. Śledzenie ich pozwala ocenić, o ile może wzrosnąć lub spaść wartość danego pieniądza. Ceny walut w kantorach zawierają naliczoną marżę. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych punktach wymiany tę kwotę można negocjować. Zazwyczaj potrzebna jest odpowiednio duża suma. W takich przypadkach może się to okazać naprawdę opłacalne.

Na czym polega negocjowanie kursu walut?

W siedzibach niektórych punktów obsługi walut i na stronach internetowych wybranych kantorów można znaleźć informacje, że w danym miejscu możliwe jest negocjowanie cen. Podczas wymiany warto się wtedy potargować. Upust będzie zależał od wielkości kwoty, dlatego nie każdy pieniądz może być tego wart. Wielkość upustu to często wartość paru groszy. Kilkaset euro pozwoli już pewną kwotę przyoszczędzić, natomiast targowanie się przy kilkudziesięciu tysiącach może okazać się bardzo opłacalne. Wymiana dużej kwoty po rabacie będzie opłacalna zarówno dla klienta, jak i dla kantoru.

Jakimi kwotami można operować w negocjacji?

Ze względu na to, że negocjacja wymaga odpowiednio wysokich kwot, korzystają z niej głównie przedsiębiorcy. W większości miejsc negocjować mogą także osoby prywatne jednak zazwyczaj potrzebują oni szybkiej wymiany waluty niezależnie od kursu. Wartość graniczną negocjacji stanowi kurs międzybankowy. Dlatego przed targowaniem się, warto poznać ceny walut w różnych kantorach, bankach czy serwisach internetowych. W ten sposób można ocenić, do jakiego progu wolno się posunąć. Jeśli jest taka możliwość, można również sprawdzać, jak na przestrzeni określonego czasu kształtuje się kurs wybranej waluty w wybranym punkcie. To pozwoli ustalić granicę określoną przez dany kantor.

Kantory internetowe

Kantory mogą się od siebie bardzo różnić. Nie każdą walutę dostaniemy w wybranym przez nas miejscu. Także w wielu punktach wymiany walut nie można negocjować cen. Wraz z rozwojem cyfryzacji powstały kantory internetowe, które stały się mocną konkurencją dla placówek stacjonarnych. Jak tłumaczy specjalista z kantoru CENT w Opolu:

Strony internetowe kantorów niekiedy proponują kursy korzystniejsze niż są na ich tablicy w placówce. W takim przypadku podczas wymiany stacjonarnej trzeba powołać się na ceny z internetu. Można także na krótki czas zarezerwować kurs internetowo lub telefonicznie.

Niektóre kantory internetowe także oferują negocjowanie cen.

śr. ocena 5 / głosów 5