Czym powinny charakteryzować się dobre oprawy oświetleniowe przemysłowe?

Co należy rozumieć przez pojęcie „oświetlenie przemysłowe”? Nie będą to z pewnością lampy oświetlające wszelkie pomieszczenia mieszkalne. Absolutnie nie można do niego zaliczyć także lamp oświetlających biura, nawet jeśli będą one znajdowały się na terenie zakładów przemysłowych. Nie będą to także lampy znajdujące się w większości obiektów użyteczności publicznej, zakładów usługowych, obiektów gastronomicznych, hoteli i tak dalej. Jednakże, lampy znajdujące w pralni hotelowej albo w restauracyjnej kuchni już będą zaliczone do kategorii oświetlenia przemysłowego, albowiem w tym pomieszczeniu mamy do czynienia z wilgocią, a więc czymś, co zwiększa groźbę porażenia prądem elektrycznym. Jak jesteśmy informowani w hurtowni ELEKTROTEK z Opola , kryterium rozstrzygającym, czy w konkretnym miejscu należy zastosować przemysłowe lampy oświetleniowe, jest sprawa bezpieczeństwa i odporności na uszkodzenia.

oprawa oświetleniowa przemysłowa

Charakterystyka opraw oświetleniowych w lampach przemysłowych

Jeśli możemy uznać, że, w aspekcie bezpieczeństwa i trwałości, nieistotne jest, jaki rodzaj źródła światła zastosujemy w konkretnym miejscu, to już oprawa, w jakiej to źródło światła zamkniemy, ma tutaj znaczenie decydujące. Wiemy na przykład, że wilgoć szybko zniszczyłaby każde źródło światła, które w lampach ulicznych byłoby osłaniane kloszami, takimi, jakie są w mieszkaniach. Podobnie rzeczy przedstawiają się wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z różnymi aktywnymi, żrącymi substancjami chemicznymi czy łatwopalnymi. Wszędzie tam, gdzie takie zagrożenia występują, należy stosować takie lampy, które mają bardzo szczelne obudowy. Tak więc przemysłowe oprawy oświetleniowe muszą być wodoszczelne, pyłoszczelne i gazoszczelne. W wielu przypadkach wymaga się także, aby były one odporne na mechaniczne uszkodzenia, czasami wręcz muszą być one osłonięte specjalnymi siatkami.

Gdzie najczęściej spotykamy się z oświetleniowymi oprawami przemysłowymi?

Zwykły śmiertelnik spotyka oświetleniowe oprawy przemysłowe niemal na każdym kroku. Tak więc zobaczymy je w pomieszczeniach handlowych, na parkingach, w garażach, na stacjach paliw, a najczęściej w naszych miastach, które oświetlane są setkami lamp ulicznych. Wiele osób będzie widywało oprawy oświetleniowe przemysłowe w swoich zakładach pracy, a więc w halach produkcyjnych, warsztatach, magazynach czy laboratoriach. Liczba zastosowań przemysłowego oświetlenia jest ogromna. Do niego przecież zaliczymy także lampy nad stołami do przeprowadzania operacji chirurgicznych, osobiste lampy górnicze, lampy do podwodnego nurkowania i wiele, wiele innych. Wszystkie one muszą posiadać odpowiednie, do rodzaju ich zastosowań, oprawy.