Czym charakteryzują się litery blokowe?

W przestrzeni miejskiej trwa nieustanny reklamowy „wyścig zbrojeń”. Firmy zabiegają o to, aby potencjalny klient je dostrzegł i zapamiętał. W tym celu wykorzystuje się wiele form reklamy outdoorowej. Jedną z nich są litery blokowe. Czym charakteryzuje się ten typ reklamy zewnętrznej? Kto z niego korzysta i gdzie najczęściej są umieszczane? Jak litery blokowe wspierają biznes?

Charakterystyka liter blokowych

Litery blokowe nazywane są inaczej reklamami przestrzennymi lub literami 3D. Przestrzenność to ich najważniejsza cecha, która odróżnia litery blokowe od szyldów lub tablic.

Szyldy i tablice oferują jedynie płaską przestrzeń, którą można zapełnić treścią – mówi specjalista z Pracowni Reklamy Wizualnej K.O.T.Tymczasem litery 3D dają możliwość nie tylko prezentowania treści, ale też same w sobie są atrakcyjną i przyciągającą uwagę formą.

Oprócz liter można też wykonywać bardziej abstrakcyjne znaki i symbole, np. logo firmy. Do ich wyrobu stosuje się różnorodne materiały: od pleksi przez wytrzymałe PCV lakierowane natryskowo, warstwowe płyty typu Dibond aż po stal kwasoodporną. Dobór materiału jest zależny od lokalizacji, w której ma się pojawić napis. Klient może też wybrać grubość liter i dostosować ją do warunków elewacji, widoczności danego miejsca oraz innych potrzeb.

Dla podniesienia czytelności i atrakcyjności litery można podświetlać. Tu także jest wybór metod. Stosuje się podświetlanie od wewnątrz świetlówkami lub diodami LED albo oświetlanie zewnętrzne przy użyciu halogenów. Naturalnie, można także wykonać litery blokowe bez podświetlania.

Zalety liter blokowych

Litery blokowe to popularny sposób sygnalizowania lokalizacji firmy – jej logotyp złożony z liter przestrzennych nie pozostawia odbiorcy wątpliwości co do umiejscowienia przedsiębiorstwa czy instytucji. Dzięki temu, że znaki są osadzone bezpośrednio w elewacji bez potrzeby dodatkowych tablic, zajmują mniej miejsca. Łatwiej też o ciekawą wizualnie kompozycję z innymi elementami budynku niż w przypadku tablic czy kasetonów.

Dzięki temu, że litery blokowe są trójwymiarowe, są łatwiej dostrzegane i szybciej odczytywane niż treść na płaskich nośnikach. Efekt ten wzmaga się, gdy zastosujemy podświetlanie, co jest szczególnie dobrze widoczne w nocy. Podczas gdy napisy na tablicach giną w półmroku, litery blokowe są wyraziste i doskonale kontrastują z ciemnym otoczeniem. Dlatego bardzo chętnie wykorzystują je właściciele lokali gastronomicznych, w których ruch zaczyna się po zmroku. Podświetlane litery blokowe budują nocny krajobraz miasta tętniącego życiem.