Czym charakteryzują się perskie dywany?

Nie bez przyczyny oryginalne dywany perskie uważane są dziś za prawdzie dzieła sztuki. Te niesłychanie kunsztowne wyroby wykonywane są przez mistrzów kobiernictwa, w oparciu o wielowiekową tradycję tkania dywanów. Kolekcje perskich dywanów zachwycają kolejne pokolenia nabywców swoim wzornictwem, elegancją oraz czarem zaklętym w najwyższej jakości materiałach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

perski-dywan

Dywany z Orientu

Perskie dywany należą do grupy dywanów wytwarzanych w krajach Orientu. Obok dywanów z terenów dawnej Persji (dzisiejszego Iranu) dużą popularnością wśród wymagających klientów cieszą się ekskluzywne dywany indyjskie, tureckie, pakistańskie, nepalskie, afgańskie. Dywany z Orientu, w tym perskie dywany, wyróżniają się zarówno solidnością i kunsztem wykonania, jak i walorami estetycznymi. Tradycja tkania dywanów w Persji kształtowała się przez 2500 lat – jej owocem są również dzisiejsze dywany z tamtego regionu, których urodzie trudno się oprzeć. Dziś z Iranu pochodzi aż 70% ręcznie tkanych dywanów. Są one dostępne również w Polsce, m.in. w ofercie firmy Sarmatia Trading.

Cechy perskich dywanów

Perskie dywany wyróżniają się charakterystycznym węzłem asymetrycznym, nazywanym też węzłem farsibaff lub węzłem perskim. Właśnie dzięki zastosowaniu tego węzła możliwe jest uzyskanie większej gęstości tkania oraz szczegółów wzorów. Inne rodzaje węzłów są mniej popularne. Cechą charakterystyczną perskich dywanów jest też ich ciekawa kolorystyka uzyskiwana dzięki naturalnym barwnikom takim jak korzeń marzanny barwierskiej, łupina orzecha, obierki granatu i liście winorośli. Na perskich dywanach przeważają kolory: kremowy, niebieski, czerwony, zielony, ciemny brąz, czarny.

Dywany plemienne i dywany miejskie

Dywany perskie tworzone były przez zarówno koczownicze plemiona, jak i przez mieszkańców miast i wiosek. Dywany plemienne były często geometryczne i raczej nie zaskakiwały wyszukanym wzornictwem, wytwarzano je raczej na użytek prywatny. Z kolei dywany wiejskie np. dywany Gabbeh wyróżniają się użyciem delikatnej wełny, jasnych i wyszukanych kolorów oraz specyficznych, tradycyjnych wzorów. Dywany miejskie powstają w zakładach tkackich w oparciu o rygorystyczne reguły i wyznaczniki stylu charakterystycznego dla poszczególnych miast i regionów. Najbardziej znane ośrodki tkania dywanów to Tabriz, Kerman, Meszhed, Kashanu, Isfahan, Nain i Kom. W XVI wieku dywany perskie powstawały w manufakturach, gdzie przykładało się dużą wagę do ich wyszukanej kolorystyki i artystycznego wzornictwa. Z tego względu na one dziś bardzo cenione – zarówno przez muzea, jak i przez prywatnych kolekcjonerów.

śr. ocena 5 / głosów 5