Czym charakteryzują się radiotelefony przewoźne?

Zachowanie sprawnej komunikacji na duże odległości jest niezwykle istotne w praktycznie każdej branży, u której podstaw leży mobilność – między innymi w transporcie, ale również budowlance czy pracy licznych służb ratunkowych oraz porządkowych. Dlatego w wielu pojazdach wykorzystywanym w celach służbowych montuje się przewoźne radiotelefony.

Charakterystyka radiotelefonów przewoźnych

Zasada działania radiotelefonu przewoźnego jest taka sama, jak w przypadku radiotelefonów ręcznych, nazywanych powszechnie krótkofalówkami i pod pewnymi względami różni się od powszechnie wykorzystywanych telefonów komórkowych. Po pierwsze – radiotelefon nie potrzebuje do działania infrastruktury sieciowej. W zależności od okoliczności może to być bardzo przydatną zaletą, jak i poważną wadą.

Z jednej strony kontakt między dwoma radiotelefonami można nawiązać nawet wtedy, gdy w pobliżu nie ma żadnej stacji przekaźnikowej – wyjaśnia przedstawiciel firmy AZStudio.com.pl Z drugiej jednak znacząco ogranicza to zasięg urządzenia, który wynosi w granicach kilkunastu kilometrów – istotny wpływ na zasięg ma między innymi uformowanie terenu oraz warunki pogodowe.

Również pod względem obsługi radiotelefon nie przypomina telefonu komórkowego – działa on na wybranych częstotliwościach radiowych, dlatego nie ma konieczności wybierania numeru ani przyjmowania połączenia, kontakt może zostać nawiązany natychmiastowo, nawet jeśli odbiorca nie jest w stanie w danej chwili obsługiwać urządzenia. Od radiotelefonów ręcznych urządzenia przewoźne różnią się większą masą oraz budową – za pomocą kabla do radiotelefonu podłączony jest mikrofon z przyciskami do obsługi urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozmowa w czasie jazdy jest znacząco ułatwiona.

Gdzie stosowanie są radiotelefony

Radiotelefony przewoźne stosowane są w pojazdach specjalistycznych wykorzystywanych w celach służbowych, między innymi:

  • Transportowych pojazdach samochodowych – między innymi w ciężarówkach, ale również w mniejszych pojazdach dostawczych, np. kurierskich
  • Maszynach budowlanych – wywrotkach, koparkach, dźwigach etc. Dzięki nim możliwe sprawne koordynowanie prac wykonywanych przez te urządzenia
  • Pojazdy służb ratowniczych oraz porządkowych – między innymi policji, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego oraz służb ochroniarskich. Za ich pośrednictwem przekazywane są polecenia do danych jednostek, informacje o wezwania oraz raporty do bazy.

Radiotelefony mogą być również montowane w pojazdach prywatnych – umożliwiają one kierowcom komunikowanie się między sobą, np. w celu informowania o utrudnieniach na drodze.