Czym jest mgła olejowa?

Nowoczesne maszyny pozwalają nam na coraz szybszą obróbkę materiałów, co jest dla firm bardzo korzystne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy coraz szybszych procesach obróbki rośnie także ilość wytwarzanego ciepła. W przypadku wielkoseryjnej produkcji szczególnie wyraźnie zauważamy, jak rośnie zapotrzebowanie na olej w układzie smarowania. By zaoszczędzić na zużywanym oleju warto postawić na smarowanie mgłą olejową.

mgla-olejowa

Czym jest smarowanie mgłą olejową?

Smarowanie mgłą olejową często nazywamy też smarowaniem natryskowym, ponieważ do punktu smarowania podawany jest ciągły strumień powietrza. Powietrze pełni funkcję środka transportu dla oleju, który wprowadzany jest do punktu smarowania w regularnych odstępach. W ten sposób na smarowanej powierzchni tworzy się warstwa zmniejszająca tarcie, a tym samym zmniejszająca zużycie elementów. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Układy Centralnego Smarowania z Poznania, rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim do smarowania punktów otwartych, takich jak łańcuchy i koła łańcuchowe, prowadnice, czy zębate przekładnie, a także do smarowania łożysk szybkoobrotowych, czy wrzecion. Statystyki wskazują, że w przypadku obróbki skrawaniem możemy obniżyć koszty obróbki średnio o 15%. Oznacza to, że inwestycja w system doprowadzania mgły olejowej zwróci się stosunkowo szybko.

Precyzyjne doprowadzanie mgły olejowej

Wybierając aparat rozpylający musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, by system doprowadzania mgły olejowej działał sprawnie i by nie generował resztek mgły na stanowisku pracy. Powinniśmy wybrać aparat o odpowiedniej wydajności, która będzie dostosowana do smarowanych mechanizmów. Bardzo ważne są parametry rozpylania, by punktach smarowania wytrącała się maksymalna ilość kropel oleju. Do naszego aparatu rozpylającego musimy też dobrać odpowiedni olej o wymaganej lepkości i właściwościach smarnych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów: jednokanałowy i dwukanałowy. Są podobne w swojej budowie, jednak różnią się miejscem, w którym wytwarza się mgła olejowa. W jednokanałowym systemie olej mieszany jest z powietrzem w zbiorniku oleju. W systemie dwukanałowym olej i powietrze doprowadzane są do obrabiarki dwoma osobnymi kanałami, a łączą się ze sobą między wrzecionem a narzędziem. Do łączenia oleju z powietrzem służy tu wirująca lanca. Drugi system polecany jest szczególnie w przypadku wielkoseryjnej produkcji, natomiast system jednokanałowy zaleca się do maszyn starego typu. Jeśli mamy wątpliwości, jaki system wybrać do naszej maszyny, o wsparcie warto poprosić dystrybutora tych rozwiązań.

śr. ocena 5 / głosów 5