Na czym polega gięcie blach?

Szeroki asortyment otaczających nas przedmiotów powstaje w wyniku różnego rodzaju metod obróbki – jedną z nich jest gięcie, wykorzystywane między innymi w produkcji poszyć dachowych oraz innymi elementów architektonicznych, a także w branży motoryzacyjnej. Na czym polega ta technologia?

Czym jest gięcie?

Gięcie to rodzaj obróbki materiałów, polegającej na trwałym odkształceniu obrabianego elementu.

Wbrew pozorom gięcie nie jest wykorzystywane wyłączenie do wyginania, czyli nadawania płaskiemu przedmiotowo odpowiedniej krzywizny – wyjaśnia przedstawiciel przedsiębiorstwa Hurtostal 2, specjalizującego się w produkcji elementów metalowych – Równie dobrze metoda ta może zostać wykorzystana do prostowania, czyli niwelowania krzywizny lub też zwijania, czyli tworzenia krzywizny powierzchni o zakresie do 360 stopni.

Jak wykonywane jest gięcie?

Do gięcia mogą być wykorzystane różne narzędzia, między innymi prasy, wzorniki lub walce. W produkcji na skalę przemysłową wykorzystuje się przede wszystkim zaawansowane prasy krawędziowe sterowane komputerowo – urządzenia takie nazywamy skrótowo CNC, czyli Computerized Numerical Control. Niezależnie od użytego narzędzia gięcie przebiega w trzech fazach:

  • Gięcie sprężyste
  • Gięcie plastyczne
  • Dotłaczanie

Cały proces może być przeprowadzany kiedy element jest podgrzany do odpowiednio wysokiej temperatury, jak i na zimno.

Zalety gięcia komputerowego

Wspomniane prasy krawędziowe CNC to urządzenie wykorzystywane w przemysłowej produkcji elementów na dużą skalę. Jej główne zalety to:

  • Wysoka precyzja – maszyna działa w oparciu o wgrany do jej pamięci projekt, dzięki czemu nie ma mowy o niedokładnościach w obróbce nawet bardzo skomplikowanych elementów. Jest to istotne z punktu widzenia ekonomii procesu, gdyż eliminuje straty materiału, a także skraca czas potrzebny do uzyskania elementu o konkretnym kształcie.
  • Seryjność – ogromną przewagą sterowanych komputerowo pras na obróbką przy pomocy ręcznych narzędzi, jest wysoka powtarzalność produkcji. Jeden projekt może zostać wykorzystany do wyprodukowania praktycznie dowolnej liczby identycznych elementów.
  • Prędkość – dokładność oraz powtarzalność idzie w parze z bardzo dużą prędkością obróbki.
  • Brak dodatkowych obróbek – wychodzący z prasy element jest od razu gotowy do użytku, np. zamontowania go w maszynie, nie wymaga żadnych dodatkowych procesów, np. w celu usunięcia nierówności
  • Wygoda obsługi – odpowiednio zaprogramowana prasa wykonuje całą fizyczną pracę za człowieka. Jej obsługa nie wymaga żadnego wysiłku – dzięki temu można znacząco zmniejszyć koszty produkcji giętych elementów.