Na czym polega lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe to metoda malowania metalowych powierzchni, nazywana często „malowaniem na sucho”. Wykonuje się je w specjalistycznych lakierniach, które posiadają odpowiedni sprzęt. Sprawdźcie na czym polega lakierowanie proszkowe.

Czym jest lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe to malowanie polegające na nanoszeniu farby w postaci proszku na oczyszczoną powierzchnię malowanego detalu. Wykonuje się to metodą natrysku elektrostatycznego bądź elektrokinetycznego.

Poprzez „naładowanie” cząsteczek ładunkiem elektrostatycznym i uziemienie lakierowanego elementu, farba przyczepia się do powierzchni detalu. Potem pomalowane elementy wkłada się do pieca nagrzanego do około 200°C, w którym następuje stopienie i utwardzenie powłoki. Przeciętny czas utwardzania, w zależności od rodzaju farby i grubości detalu, wynosi mniej-więcej 20 minut – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę El-Mix.

Powłoki malowane proszkowo wykazują się wysoką odpornością termiczną (około 100°C) oraz bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Są też wyjątkowo odporne na działanie czynników chemicznych.

Zastosowanie farb proszkowych

Lakierowanie proszkowe jest najbardziej efektywną metodą pokrywania metali farbą, gdyż gwarantuje ono osiągnięcie gładkich powłok bez spękań, zanieczyszczeń, zacieków i pęcherzyków. Ten sposób wykorzystuje się do malowania ochronnego i antykorozyjnego. Znajduje też zastosowanie w dekoracyjnym malowaniu przedmiotów metalowych.

Dużą zaletą farb proszkowych jest ich wszechstronność, która pozwala na szerokie stosowanie. Z ich pomocą można bowiem uzyskać powłoki o różnych stopniach połysku, w szerokiej gamie faktur i struktur oraz pełnej kolorystyce RAL.

Jak przebiega lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe to technika malowania, która staje się coraz bardziej popularna. Umożliwia ona trwałe i estetyczne powlekanie materiałów ze stali, aluminium i innych metali. W przeciwieństwie do zwykłej farby, farby proszkowej nie można mieszać z rozpuszczalnikiem – by przywierała do powierzchni stosuje się siły elektrostatyczne, które przyciągają cząsteczki wcześniej naelektryzowanej farby do malowanego elementu. Aby cały proces zakończył się powodzeniem, trzeba więc wcześniej precyzyjnie oczyścić malowaną powierzchnię.

Farbę nanosi się specjalnymi, natryskującymi pistoletami, a całość lakierowania przebiega w kilku etapach, na które składają się przygotowanie powierzchni, nakładanie farby, suszenie elementów i polimeryzacja (polega ona na włożeniu pomalowanych elementów do specjalnego pieca).