Na czym polega montaż domofonów i wideodomofonów

Domofony i wideodomofony pracują zarówno w systemie analogowym, jak i cyfrowym. Zdecydowanie tańsze i zarazem popularniejsze są systemy analogowe. Systemy cyfrowe są nowocześniejsze, ale jednocześnie droższe. Na czym polega ich montaż? Jak zabrać się za instalację domofonów czy wideodomofonów, aby całość przebiegła w miarę szybko i sprawnie? Czy będziemy w stanie zrobić to sami?

Systemy analogowe

W przypadku systemów analogowych każdy unifon połączony jest osobnym przewodem z aparatem zewnętrznym, który montuje się na bramach ogrodzeniowych. Taka instalacja jest zasilana napięciem o obniżonych parametrach, zwykle 12V. Dlatego też w skład zestawu powinien wchodzić również transformator zamontowany na stałe w unifonie. Instalację dobrze jest podłączyć do niezależnego obwodu elektrycznego, aby zmniejszyć ryzyko jego awarii. Warto również rozważyć zasilanie awaryjne, które podtrzyma pracę domofony czy wideodomofonu po zaniku napięcia w instalacji. W domu można też zamontować kilka niezależnych od siebie unifonów, na przykład osobny dla każdej kondygnacji. Wówczas łączy się je panelem zewnętrznym w taki sposób, że wszystkie dzwonią w tym samym czasie.

Systemy cyfrowe

W przypadku systemów cyfrowych panel zewnętrzny i wewnętrzny łączone są kablem koncentrycznym. Co ciekawe, można go rozbudować o dodatkowe funkcje np. otwieranie bramy wjazdowej czy uruchamianie oświetlenia. Za sprawą interkomu można porozumiewać się z osobami znajdującymi się w środku budynku. Do wyboru są także funkcje mniej typowe. Coraz częściej spotkać się można też z systemami, w których panel zewnętrzny jest połączony z wewnętrznym jedynie za pomocą cienkiego kabla telefonicznego. Nowością są systemy wykorzystujące przewody teleinformatyczne kategorii 5e. Wówczas nie trzeba stosować okablowania zasilającego czy przewodu koncentrycznego.

Połączenie z bramą

Na zewnątrz budynku stosuje się przewody do układania na ziemi. Podczas montażu należy unikać klasycznych kabli teletechnicznych do stosowania wewnątrz, nawet w rurkach  PVC. Po upływie kilkunastu miesięcy mogą one już powodować zwarcia w instalacji. Przewody układa się na odpowiedniej głębokości. Zależy ona od rodzaju nawierzchni. Przykładowo pod chodnikiem betonowym kabel umieszczany jest na głębokości 50 cm. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej odległości od rur gazowych i kanalizacyjnych. Podczas montażu kabla do słupka warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie przed zniszczeniem. Warto też pomyśleć o zakupie takiej bramy wejściowej, która będzie chronić kabel – na przykład taką, gdzie kabel będzie można umieścić w przęśle bramy lub płotu. Takie bramy produkuje na przykład firma Stalex Czaplinek w dodatku oferuje też usługi montowania domofonów, co znacznie ułatwi sprawę instalacji.