Na czym polega naprawa plandek samochodowych?

Transport ciężarowy to w dzisiejszych czasach głównie tzw. transport plandekowy, wykonywany przy użyciu pojazdów, których naczepy wyposażone są w metalowy szkielet pokryty płachtą z tworzywa sztucznego. Mimo, że materiały do produkcji plandek odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością, nawet one ulegają niekiedy uszkodzeniom. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie profesjonalnej naprawy.

Przyczyny uszkodzeń plandek

Plandeka samochodowa może ulec uszkodzeniu w wyniku wielu nieprzewidzianych sytuacji. Do zdecydowanie najczęstszych stanowią próby włamań do naczepy ciężarówki. Blisko 50% przypadków, kiedy plandeka wymaga naprawy, spowodowanych jest właśnie działalnością złodziei. Do pozostałych przypadków należą uszkodzenia powstałe w wyniku wypadków lub rozdarcia materiału przez źle zamocowany ładunek lub gałęzie drzew. Niekiedy uszkodzenia powstają w wyniku zaniedbań użytkownika, np. w wyniku niedostatecznego dopięcia plandeki, co powoduje jej łopotanie i uszkadzanie włókien. Do najrzadszych sytuacji należą uszkodzenia wynikające z wieku plandeki – należy pamiętać, że nawet najbardziej wytrzymały materiał w końcu ulegnie destrukcyjnemu wpływowi zmiennych temperatur, promieniowania słonecznego czy opadów deszczu. Przy normalnej eksploatacji plandeka jest w stanie wytrzymać nawet 9 lat. Jeśli rozedrze się „ze starości” naprawianie jej jest nieopłacalne, gdyż nie daje żadnej gwarancji, że niedługo nie pojawią się kolejne rozdarcia w innych miejscach.

Jak wygląda naprawa plandeki samochodowej?

Do naprawy uszkodzonej plandeki potrzebne są odpowiednie narzędzia – ich brak jest główną przyczyną, dla której kierowcy w trasie nie są w stanie sami usunąć powstałych zniszczeń. Podstawowe przybory to zgrzewarka, nożyce do plandek, preparaty czyszczenia, wałki dociskowe. Bardzo przydatne są również drabiny

Naprawy zazwyczaj przeprowadzane są bez zdejmowania plandeki ze stelażu naczepy, dlatego też nierzadko konieczne jest wejście na wysokość kilku metrów, by dostać się do miejsca uszkodzenia. – wyjaśnia przedstawiciel firmy Erka.

Miejsce rozerwania zakrywane jest paskiem materiału o kolorze najbardziej zbliżonym do koloru uszkodzonej tkaniny – następnie pokrywające się fragmenty są ogrzewane i dociskane w celu ich trwałego połączenia. Naprawy mogą być przeprowadzane w warsztacie usługodawcy lub na wskazanym przez klienta miejscu – zdarza się, że do uszkodzenia dojdzie w drodze i kierowca chce je usunąć jeszcze przed dostarczeniem towaru na miejscu. Jest to istotne, gdyż w wielu przypadkach zleceniodawcy transportu wymagają, by samochód, którym przewożony jest ich ładunek był w stanie nienaruszonym.