Na czym polegają przesyłki na palecie?

Rynek kurierski, nie tylko w Polsce, cały czas rozwija się w bardzo szybkim tempie. Kupujemy, sprzedajemy, oddajemy, wymieniamy się towarami i musimy je w jakiś sposób przesyłać. Z racji ogromnej konkurencji, usługi kurierskie są coraz tańsze i proponują coraz więcej metod przewozu paczek punktu A do punktu B. Jedną z nich są przesyłki na palecie. Na czym polegają?

Charakterystyka przesyłek na palecie

Czym charakteryzują się przesyłki na palecie? Są to przesyłki polegające na wysłaniu palety euro oraz niestandardowej na terenie Polski oraz palety euro za granicę. Sposób zamówienia takiego rodzaju palety nie różni się praktycznie niczym od zamówienia zwykłej przesyłki. Odmienny się jedynie jej wygląd, ponieważ towar umieszczony jest na drewnianej platformie, która musi spełniać określone przez firmę kurierską wymogi.

Wymagania stawiane przesyłkom na palecie

Przesyłki na paletach, jak i same palety muszą mieć odpowiednie rozmiary. Paleta standardowa musi przyjmować wymiary palety euro, czyli 120 cm na 80 cm. Jeśli towar będzie wystawać, klient musi liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Kurier może podwoić koszt przesyłki albo naliczyć koszty obowiązujące w przypadku palet niestandardowych. Znaczenie ma także wysokość przesyłki. Sama paleta też powinna spełniać wymogi techniczne. Musi pozwalać na bezpieczny transport, a towar, który się na niej znajduje, ma być przyczepiony pasami ściągającymi, folią stretch czy w inny sposób, zapobiegający jego poruszaniu się.

Zalety przesyłek na palecie

Główną zaletą przesyłek paletowych jest prostota i bezproblemowość ich załadowania, rozładowania oraz przemieszczania. W każdym z tych zadań można wykorzystać wózek widłowy, ułatwiający podnoszenie i układanie nawet ciężkich towarów.

Palety można przesyłać zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicę. Wystarczy trzymać się obowiązujących reguł, które określają, jakich wymiarów może być towar wraz z paletą – przypomina nasz rozmówca z firmy TuWysylam.pl.

W jaki sposób wybrać firmę kurierską?

Jeśli planujemy zamówić przesyłkę na palecie, musimy znaleźć odpowiednią firmę kurierską. Na początku sprawdźmy oczywiście, czy ma w swojej ofercie ten rodzaj usług, a jeżeli tak – jaki jest ich cennik. Niejasne koszty od razu powinny zniechęcić nas do dalszego zapoznawania się z informacjami na jej temat. Jeżeli zaś firma budzi nasze zaufanie, system składania zamówień jest prosty, a poprzedni klienci są zadowoleni, wówczas możemy bez obaw stać się jednym z nich.