Czym są kurtyny powietrzne?

Klimatyzacja i grzejniki umożliwiają zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach prywatnych. Z kolei kurtyny powietrzne są popularne w lokalach użytkowych takich jak: restauracje, firmy, galerie handlowe, magazyny, hale i inne. Dzięki nim możliwe jest realne zmniejszenie strat ciepła i tym samym większe oszczędności w kwestii ogrzewania. Czym konkretnie jest kurtyna powietrza i jak działa? Dowiedz się więcej o zastosowaniu tego urządzenia.

kurtyny-powietrzne

Kurtyny powietrzne – co to jest?

Kurtyny powietrzne to urządzenia, których zadaniem jest wytwarzanie „niewidzialnej kurtyny”, czyli bariery powietrznej w drzwiach. Dzięki nim możliwe jest odgrodzenie stref o różnych temperaturach: strefy zewnętrznej i strefy wewnętrznej. Tym samym kurtyna powietrzna uniemożliwia uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz lub przenikania ciepłego powietrza do wewnątrz (w przypadku chłodni). Kurtyny powietrzne mogą mieć różne rodzaje:

  • elektryczne – z grzałką elektryczną (nagrzewnicą),
  • zimne – nie mają wbudowanej nagrzewnicy,
  • wodne – są podłączone do instalacji grzewczej i mają wymiennik wodny.

Niezależnie od rodzaju kurtyny, każda z nich ma wentylator, który wytwarza mocny strumień powietrza. Urządzenia te montowane są w pozycji poziomej nad drzwiami bądź pionowo po obu stronach wejścia. Natężenie powietrza generowanego przez kurtynę jest na tyle duże, że uniemożliwia przepływ powietrza, gdy drzwi są otwarte. Kurtyny powietrzne stosowane są głównie dlatego, że umożliwiają uniknięcie strat ciepła, co przekłada się na realny zysk ekonomiczny. Ponadto, popularność tych urządzeń wynika również z tego, że uniemożliwiają dostanie się do pomieszczenia owadów, kurzy oraz innych zanieczyszczeń.

Gdzie znajdują zastosowanie kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne (np. z firmy CENTROWENT) są obecnie prawie tak popularne jak klimatyzacja czy grzejniki. Instalowane są najczęściej w lokalach użytkowych takich jak sklepy, centra handlowe, restauracje, hale, magazyny, chłodnie itp. Kurtyny powietrzne stosuje się również np. w celu oddzielenia stref dla osób palących i niepalących, dlatego znajdują zastosowanie m.in. na lotniskach, w pubach i dworcach kolejowych.

śr. ocena 5 / głosów 6