Dlaczego warto zdecydować się na ekologiczne skóry tapicerskie?

Niektórzy, zwłaszcza zagorzali zwolennicy skór naturalnych, uważają tzw. ekoskóry za tanią, marnej jakości podróbkę. Tymczasem tak naprawdę skóra ekologiczna to całkowicie autonomiczny materiał tapicerski, który swą nazwę zawdzięcza z jednej strony podobieństwu do skór naturalnych, a z drugiej temu, że jest od nich bardziej przyjazny środowisku. To jednak zaledwie jedna z wielu zalet ekoskóry.

Niektórzy mogliby w tym miejscu zadać pytanie: jak to? Przecież wykonano ją z tworzyw sztucznych, a wiadomo, że plastik jest raczej mało „eko”. Otóż warto uświadomić sobie w tym miejscu, że problem plastikowych odpadów pojawia się dopiero wtedy, gdy w sposób niekontrolowany trafiają one do środowiska naturalnego. Jeśli stare meble oddamy do utylizacji, ich elementy z tworzyw – a więc na przykład tapicerka z ekoskóry – poddane zostaną recyklingowi.

Nie zapominajmy też, że skóra ekologiczna zasługuje na swą nazwę również z tego względu, że jej produkcja nie wymaga zabijania zwierząt, bez czego niestety nie można obejść się, wytwarzając meble obite skórą naturalną. Obróbka tej ostatniej zresztą wiąże się z zastosowaniem znacznie większych ilości szkodliwych chemikaliów niż wyrób ekoskóry.

Korzystna cena

To wszystko prowadzi nas zresztą do kolejnej zalety ekologicznych skór tapicerskich, a mianowicie do ich stosunkowo niskich cen. Meble nimi obite będą kosztowały nas istotnie mniej w porównaniu z tego samego typu meblami wykończonymi tapicerką ze skóry naturalnej. Dla wielu osób jest to bardzo ważny argument przy wyborze pomiędzy tymi dwiema opcjami.

Łatwość pielęgnacji

Często nie mniej ważne okazuje się również to, że skóra ekologiczna jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu od skóry naturalnej – zdradza przedstawiciel hurtowni tapicerskiej ArtMeb w Warszawie.

Nie wymaga przeprowadzania tak wielu zabiegów konserwacyjnych, a by ją umyć, wystarczy szmatka zwilżona roztworem wody i łagodnego środka myjącego albo wręcz wygodny w użyciu preparat przeciwkurzowy w spreju i ręcznik papierowy.

Jakość i szeroki wybór

Wachlarz dostępnych na rynku faktur i kolorów ekoskóry jest bardzo szeroki, nie będziemy więc mieć problemu ze znalezieniem wariantu idealnie wkomponowującego się w wybraną aranżację wnętrza. Jeśli zaś zadbamy o to, by skóra ekologiczna pochodziła od sprawdzonego producenta i cechowała się najlepszą jakością (warto tu wybrać powlekanie raczej poliuretanem niż polipropylenem), będzie praktycznie nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od skóry naturalnej, okaże się też równie elastyczna i trwała.