Do czego służą odbojniki?

Trzaskające drzwi w czasie przeciągu czy uszkodzenia na ścianie spowodowane przez drzwi to problem, który dotyczy wielu osób. W takiej sytuacji warto rozważyć zastosowanie odbojników do drzwi. To akcesoria, które mają wiele form i kształtów, dlatego nie ma większego problemu z dopasowaniem ich do danego wnętrza. Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?

Odbojniki czy stopery?

Odbojniki do drzwi zwane są również stoperami. Ich zadaniem jest powstrzymanie drzwi przed zatrzaskiwaniem się i ochrona ściany przed uszkodzeniem, które mogą spowodować odbijające się od niej drzwi zewnętrzne. Przy okazji odbojnik, który dopasowany jest do stylistyki danego wnętrza pełni również funkcję dekoracyjną. Do wyboru są stopery mobilne, które można przenosić z miejsca na miejsce oraz modele montowane na stałe do podłogi. W tym drugim przypadku warto odbojnik zamontować tak, aby nie przeszkadzał on domownikom. Nowoczesne stopery to detale estetycznie wykonane i utrzymane na ogół w stonowanej kolorystyce – czerni, bieli czy odcieniach szarości. Można je znaleźć w ofercie wielu łódzkich firm, takich jak na przykład Makra-2.

Odbojniki stalowe i żeliwne

Jeśli drzwi wewnętrzne Łódź czy okna PCV zatrzaskują się na skutek działania przeciągu, warto pomyśleć o zakupie odpowiednich odbojników. W tym przypadku znaczenie ma również materiał, z którego są one wykonane. Najbardziej klasyczne stopery produkowane są z metalu, np. ze stali nierdzewnej czy kutego żeliwa. Jednak w sklepach spotkać się można również z odbojnikami do drzwi w Łodzi wykonanymi z tworzyw sztucznych różnego rodzaju. Muszą być one wówczas dość ciężkie, aby powstrzymać drzwi przed zatrzaśnięciem i obiciem ściany. Eksperci zalecają jednak wybierać modele metalowe, ponieważ są one najmocniejsze z aktualnie dostępnych. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy wybrać metalowych, to możemy wypróbować te z materiałów sztucznych.

O czym warto pamiętać przy zakupie odbojników?

Warto przy tym pamiętać, ze gwałtowne zatrzymanie skrzydła drzwiowego nie jest dobre dla samej konstrukcji drzwi. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się odbojniki z amortyzatorem, które ograniczają odchylenie skrzydła drzwiowego czy okiennego, a przy okazji przedłużają żywotność siłowników. Umożliwiają również zamortyzowanie jego styku w czasie otwierania. Dodatkowo takie zabezpieczenie chroni klamkę i obrzeże ściany. Co ciekawe, wciąż stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak duże znaczenie ma zabezpieczenie drzwi Łódź przed uszkodzeniami, które powstają na skutek zdarzeń losowych np. przeciągu, silnego podmuchu wiatru czy po prostu nieuwagi ich użytkownika.

śr. ocena 5 / głosów 5