Do czego służą zegary sterujące?

Zegary sterujące to bardzo praktyczne urządzenia, które skutecznie zapewniają komfort domownikom i ułatwiają organizację pracy w siedzibach firm, w szkołach oraz innych placówek. Z uwagi na pełnione funkcje charakteryzują się wysoką jakością wykonania, bardzo dużą sprawnością oraz niezwykłą dokładnością. Na jakiej zasadzie działają zegary sterujące i jakie jest ich zadanie?

Czym są zegary sterujące?

Obecnie cyfrowe zegary sterujące sukcesywnie zastępują zegary analogowe. Cyfrowy zegar sterujący to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie. Do czego służy taki zegar?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, ekspert z Hurtowni Elektrycznej Skonieczni:

Zegar sterujący służy przede wszystkim do czasowego sterowania innymi urządzeniami, znajdującymi się w układach automatyki domowej bądź przemysłowej. Jego działanie zaś podlega indywidualnym ustawieniom programu czasowego przez danego użytkownika.

Jak działają zegary sterujące?

Pośród cyfrowych zegarów sterujących wyróżnić możemy m.in. zegary astronomiczne oraz programowalne. Zegary sterujące astronomiczne działają na podstawie takich informacji jak bieżąca data, współrzędne geograficzne miejsca jego zainstalowania i wyznaczają dobowe, programowe punkty załączenia oraz wyłączenia oświetlenia lub innych odbiorników elektrycznych. Dokładny czas załączenia i wyłączenia zaś ustala on na podstawie obliczeń, dotyczących położenia słońca względem horyzontu. Taki zegar umożliwia wybranie jednej z trzech opcji sterowania:

  1. Astronomiczny zachód i wschód słońca,
  2. Zmierzch / świt cywilny,
  3. Korekcja – indywidualna korekcja programowych punktów załączenia i wy-łączenia przez użytkownika: kątowa lub czasowa.

Moment włączenia i wyłączenia światła bądź innych odbiorników ustawiany zaś jest niezależnie. Zegary sterujące astronomiczne świetnie sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i w siedzibach firm.

Zegary sterujące programowalne służą zaś do sterowania czasowego urządzeniami w układach automatyki domowej lub przemysłowej według indywidualnego programu czasowego ustalonego przez użytkownika. Świetnym przykładem wykorzystania działania takiego zegara stanowią szkoły oraz inne instytucje. W nich zegar może bowiem służyć do załączania dzwonków szkolnych lub innych urządzeń, które wymagają krótkich załączeń o określonych godzinach.

Zegary sterujące, niezależnie od rodzaju, stanowią bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Skutecznie ułatwiają funkcjonowanie domownikom oraz pracownikom firm czy różnych placówek. Posiadają zazwyczaj wiele funkcji, spośród których możemy wybrać tę, która najlepiej dopasuje się od naszych potrzeb.

Gdzie można kupić zegar sterujący?

Obecnie najbardziej komfortową i opłacalną formą zakupów są zakupy online. W Internecie możemy znaleźć niemal każdy produkt. Robiąc zakupy w sieci, nie musimy nawet wychodzić z domu czy siedziby firmy. Wystarczy komputer oraz łącze internetowe. Niezależnie od godziny czy dnia tygodnia, możemy swobodnie przeglądać oferty sklepów w sieci – tam są one bowiem otwarte 24 godziny na dobę.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru sklep internetowego? Oto kilka cennych wskazówek:

  • Urządzenie, jakim jest zegar sterujący najlepiej zakupić w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży asortymentu z zakresu branży elektrycznej – wówczas możemy mieć pewność, że oferowany sprzęt będzie godny naszej uwagi, a w dalszej perspektywie i zaufania,
  • Najlepiej jest, kiedy sklep online powstał w oparciu o istniejący już sklep stacjonarny. Jeśli jeszcze sklep posiada wieloletnią tradycję, to nam daje pewność udanego zakupu,
  • Możliwość uzyskania porady od fachowca – niezależnie od rodzaju sklepu klient podczas zakupu powinien otrzymać pomoc oraz wsparcie ze strony kontrahenta, którym zasadniczo powinien być profesjonalista, mający odpowiednią wiedzę na temat swojej branży,
  • Szeroka oferta – dla nas niesie ona ze sobą dwie ważne informacje, a mianowicie daje nam duży wybór oraz świadczy o profesjonalizmie firmy.
śr. ocena 5 / głosów 5