Do czego służy kurtyna paskowa?

Kurtyny paskowe wykorzystywane są do ograniczania niekontrolowanej wymiany powietrza w pomieszczeniach oraz do zapobiegania przeciągom. Zbudowane są z pasów PCW zamocowanych do ściany albo konstrukcji montażowej za pomocą zawiesi. Gdzie najczęściej wykorzystuje się kurtyny paskowe?

kurtyna paskowa

Kurtyny paskowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i handlu. Wykorzystuje się je między innymi jako kurtyny drzwiowe w magazynach, kurtyny w chłodniach, kurtyny spawalnicze, śluzy transportowe, lamele, a także zabezpieczenia w samochodach chłodniach. Możemy zamontować kurtynę bezpośrednio nad wejściem/wjazdem albo skorzystać z systemu przesuwnego, który nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z przewożonym ładunkiem.

Kurtyny paskowe mogą być jednoczęściowe albo dwuczęściowe, w zależności od wielkości otworu, jaki zabezpieczają. Ich atutem jest to, że nie blokują przejścia, tak jak zwykłe drzwi, zapewniając równocześnie utrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Gdzie wykorzystujemy kurtyny paskowe?

Kurtyny paskowe mogą być stosowane zarówno w miejscach o dużym, jak i zmiennym natężeniu ruchu. Stosuje się je:

Do zamknięcia wnęk i magazynów podręcznych – zastosowanie pasów z PCW o zmniejszonej przezroczystość pozwala zasłonić zawartość magazynów, a częściowa przepuszczalność światła umożliwia doświetlenie wnętrza.

Do oddzielania pomieszczeń – kurtyny paskowe mogą być także wykorzystane do ograniczenia przeciągów i tłumienia hałasu. Dobrze sprawdzają się w takich warunkach kurtyny przesuwne, które można przesunąć na bok, jeśli chcemy na powrót połączyć pomieszczenia.

Jako zabezpieczenie drzwi – większość z nas kojarzy kurtyny powietrzne ze sklepami spożywczymi, w których co chwilę otwiera się i zamyka drzwi. Panele z PCW mogą mieć bezpośredni kontakt z żywnością, a dzięki ich odporności na działanie środków chemicznych, można je często myć.

W samochodach dostawczych – samochody chłodnie muszą ograniczyć utratę zimnego powietrza. Zamontowanie kurtyny spełnia ten warunek, a dodatkowo stanowi barierę dla zabrudzeń, owadów i ptaków, zabezpieczając przewożony towar.

Do zabezpieczenia wejść do pomieszczeń i magazynów – kurtyny paskowe mogą także wzmocnić szczelność drzwi i bram, ograniczając przeciągi i utratę ciepła przy otwartych drzwiach.

Budowa kurtyn

Kurtyny paskowe zbudowane są z pasów PCW oraz zawiesi służących do ich mocowania. Poszczególne typy różnią się nie tylko wymiarami, ale także rodzajem użytej folii. Dobór pasów uzależniony jest od sposobu eksploatacji kurtyny (ruch pieszy czy mechaniczny), warunków otoczenia oraz miejsca montażu.

Jak dodaje pracownik firmy DiA – Najpopularniejszym zawiesiem do pasów jest mocowanie grzebieniowe, ponieważ pozwala ono na szybką i łatwą instalację kurtyny i ma prostą budowę. Mocowanie grzebieniowe może być wykorzystane zarówno w kurtynach stacjonarnych, jak i przesuwnych.

Podstawową funkcją kurtyn paskowych jest ograniczenie niekontrolowanej wymiany powietrza i trzeba przyznać, że spełniają ją bardzo dobrze. Połać kurtyny nie tylko zatrzymuje podmuch wiatry i przewiewy, ale elastyczna folia PCW blokuj też uciekanie ciepła (albo zimna), dzięki wysokiemu współczynnikowi oporu. Co więcej, kurtyna z pasów PCW redukuje też hałas, ograniczając jego poziom nawet o 35 dB.