Dobór mebli laboratoryjnych pod kątem BHP. Na co zwrócić uwagę?

Z uwagi na konieczność stałego kontaktu z odczynnikami chemicznymi pracownicy laboratoriów w podwyższonym stopniu narażeni są na różnego rodzaju związane z wykonywanym zawodem ryzyko. Ich środowisko pracy powinno być więc szczególnie pieczołowicie sprawdzone pod kątem zgodności z zasadami BHP. I chodzi nie tylko o probówki czy aparaturę, ale też o podstawowe elementy wyposażenia laboratorium, takie jak choćby meble.

meble-laboratoryjne

Muszą one zapewniać komfort, który nie tylko ułatwi wykonywanie kolejnych czynności wymagających często nieprzeciętnie dużej precyzji, ale też podniesie ogólny poziom bezpieczeństwa personelu. Znaczenie mają więc choćby takie parametry jak gwarantująca swobodę działania, odpowiednio duża powierzchnia blatów roboczych czy ich wysokość, eliminująca np. problem garbienia się.

Atesty i uniwersalność

Należyty poziom wygody i funkcjonalności może zostać osiągnięty zwłaszcza dzięki meblom modułowym i modyfikowanym zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej placówki. Wyposażenie dostosowane do specyfiki konkretnego laboratorium i charakteru wykonywanych w nim prac oferuje m.in. firma DCD LAB. Jej produkty posiadają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty potwierdzające zgodność z normami EN 14175 i EN 13150 – a więc kolejny czynnik, na który z pewnością trzeba zwrócić uwagę, poszukując idealnych mebli laboratoryjnych.

Dobór materiałów

Również materiały, z jakich są one wykonane, powinny zostać dobrane w zależności od substancji wykorzystywanych w danym obiekcie. O ile bowiem np. blaty laminowane doskonale nadawać się będą do prac analitycznych, o tyle już np. praca ze stężonymi odczynnikami chemicznymi wymaga użycia blatów ceramicznych (które są zarazem niepalne i odporne na zarysowania oraz promieniowanie UV). Tam, gdzie kluczowe znaczenie ma redukcja przewodności elektrycznej  w środowisku prowadzonych badań, sprawdzi się z kolei żywica epoksydowa o monolitycznej strukturze, podczas gdy choćby w pracowniach mikrobiologicznych niezastąpione okażą się blaty ze stali nierdzewnej, które wyjątkowo łatwo utrzymać w sterylnej czystości.

Higiena

Higienę stanowiska pracy pomagają zachować też np. stelaże umożliwiające podwieszenie szafek pod blatem, tak by zachować odpowiednio dużą przestrzeń między ich spodami a poziomem posadzki. Inne ważne z punktu widzenia BHP rozwiązania konstrukcyjne to chociażby blokady zapobiegające przypadkowemu wysunięciu szuflad lub półek, zamki baskwilowe i kłódki czy nowoczesne systemy wentylacji komór roboczych w dygestoriach.

śr. ocena 5 / głosów 5