Dobra malarnia proszkowa. Jak powinna być wyposażona?

Malowanie proszkowe to metoda, polegająca na nakładaniu na powierzchnie naelektryzowanych cząstek farby proszkowej. Zapewnia ochronę materiałów przed czynnikami takimi jak korozja, temperatura, promieniowanie, chemikalia, czy uszkodzenia mechaniczne. Aby proces ten przebiegał sprawnie, a efekty były trwałe, muszą być spełnione odpowiednie warunki.

Pomieszczenie malarni

Zacznijmy od miejsca, w którym znajduje się malarnia. Przede wszystkim ważne jest, aby pomieszczenie malarni nie sąsiadowało bezpośrednio z działami, które emitują wysoką temperaturę, dużą ilość pyłów, olei i smarów. Pyły osadzają się na malowanej powierzchni, oleje i smary są przyczyną pojawiania się tzw. „rybich oczek” w powłoce, zbyt wysoka temperatura powoduje z kolei efekt tzw. „skórki pomarańczowej” oraz łączenie cząstek farby w nieestetyczne grupy. Należy również zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia ścian w malarni oraz podłoga są gładkie i czyste.

Kabina proszkowa

Malowanie proszkowe odbywa się w specjalnych kabinach. Może odbywać się automatycznie lub ręcznie. Kabiny zbudowane są najczęściej ze stali (najlepiej jeśli jest pomalowana proszkowo) lub z tworzyw sztucznych. Konstrukcja kabin umożliwia odzyskiwanie farby, która nie pokryła malowanej powierzchni. Ze względów bezpieczeństwa istotne jest, aby kabina wyposażona była w wydajną wentylację, która zapobiega wdychaniu szkodliwych substancji przez pracujące przy niej osoby, a także gromadzeniu naładowanego elektrostatycznie proszku, które może doprowadzić do wybuchu.

Nowoczesne urządzenia aplikacyjne

Odpowiedni sprzęt to kolejny ważny element dobrej malarni. Do malowania proszkowego wykorzystywane są pistolety natryskowe, które odpowiadają za prawidłowe naładowanie cząstek farby i sterują jej przepływem. Mogą być to pistolety manualne lub automatyczne. Oprócz nich ważne są elementy takie jak: system zasilania, transportu farby i urządzenia kontrolne. Wszystko to razem usprawnia proces malowania proszkowego.

Fachowcy, którzy wiedzą, co robią

Osoba odpowiedzialna za pokrycie elementów farbą przygotowuje powierzchnię przed malowaniem tak, aby efekty pracy były trwałe i atrakcyjne dla klientów. Jak mówi ekspert z firmy Kompresjan:

Nasza lakiernia specjalizuje się w pokrywaniu farbą proszkową elementów stalowych, ocynkowanych i aluminiowych. Przed malowaniem powierzchnie zostają poddane odpowiedniej obróbce (takiej jak trawienie i odtłuszczanie, fosforowanie żelazowe, fosforowanie cynkowe, odgazowanie). Wykonujemy też piaskowanie i śrutowanie oraz inne prace przygotowawcze i wykończeniowe.

I choć niewłaściwe może wydawać się umieszczenie fachowców na liście „wyposażenia”, to właśnie po wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów poznamy dobrą malarnię.

Transport podwieszany

Stosowanie transportu podwieszanego, opartego na systemie łańcuchów i haków (tzw. zawieszek), poruszających się po wyznaczonym torze, jest gwarantem bezpiecznego przemieszczania gotowych elementów pokrytych farbą, bez naruszenia świeżej powłoki. Transport taki jest chętnie wykorzystywany przez profesjonalne lakiernie, ponieważ usprawnia pracę i umożliwia automatyzację procesu malowania.

Piece do wygrzewania

Ostatnim etapem malowania proszkowego jest utwardzanie w odpowiednim piecu. Pomalowana powierzchnia poddawana jest krótkiej obróbce cieplnej, w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza. Nałożona powłoka farby topi się i utwardza, dzięki czemu staje się niezwykle trwała i odporna.

śr. ocena 5 / głosów 5