Elementy ubioru snowboardowego

Snowboarding to jeden z tych sportów, do których uprawiania niezbędny jest odpowiedni ubiór. Pełni on liczne funkcje – chroni nasze ciało przed niskimi temperaturami, wiatrem oraz wilgocią oraz do pewnego stopnia zabezpiecza przed skutkami wypadków. Zanim wybierzemy się na stok, pamiętajmy o skompletowaniu odzieży. Oto lista najważniejszych rzeczy, które będą nam potrzebne na stoku.

Kurtka snowboardowa

Podczas jazdy na snowboardzie nasz organizm będzie bardzo się nagrzewał, dlatego kurtka powinna być wykonana z oddychających materiałów – dzięki temu nie będziemy się zanadto pocić, co ma bardzo duże znaczenie przy niskich temperaturach. Do jazdy rekreacyjnej powinno wybierać się kurtki o oddychalności na poziomie co najmniej 5 tys. g/m2/24h. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje kurtki takie jak:

  • Otwierane wywietrzniki pod pachami
  • Fartuch śnieżny, czyli wewnętrzne zabezpieczenie, zapobiegające przedostawaniu się śniegu pod kurtkę
  • Wewnętrzne rękawy
  • Wyściółka ocieplająca
  • Kaptur do nałożenia na kask
  • Kieszenie – na sprzęt elektroniczny, gogle.
  • Ściągacze.

Spodnie

Drugim ważnym elementem stroju snowboardowego są spodnie, które najczęściej mają kontakt ze śniegiem, dlatego ważne jest, żeby były nieprzemakalne.

Nieprzemakalność, mierzona w milimetrach słupa wody, powinna w przypadku spodni do jazdy rekreacyjnej wynosić między 5 a 10 tysięcy mm – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Boardslide.plDla profesjonalnego ubioru parametr ten wynosi między 15 a 20 tys. Ponadto przy wyborze warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak podklejane szwy, system wentylacji, haczyki do zaczepienia nogawek o buty, regulacja obwodu nogawki, możliwość przypięcia spodni do kurtki.

Kask snowboardowy

Pod względem kształtu nieco różni się od kasków narciarskich, które są bardziej opływowe. Solidny kask snowboardowy powinien posiadać między innymi twardą i odporną na wstrząsy skorupę, ciepłą i oddychającą wyściółkę, regulowany pasek pod brodą oraz otwory wentylacyjne. Kask to element ubioru kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa, dlatego powinny nosić go przede wszystkim osoby początkujące i dzieci.

Rękawice

Specjalne rękawice snoboardowe posiadają wzmocnienia w okolicach palców oraz elementy usztywniające nadgarstek, dzięki czemu chronią dłonie przed kontuzjami w momencie uderzenia o podłoże. Ponadto powinny one być wykonywane z wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Dobrym wyborem będą rękawice z antypoślizgową, silikonową powierzchnią od strony wewnętrznej, oraz ze specjalnym padem do przecierania szkieł gogli.

śr. ocena 5 / głosów 6