Fracht lotniczy. Podstawowa charakterystyka

Fracht lotniczy to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi usług transportowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki samolotom, przesyłki trafiają w najdalsze zakątki globu w mgnieniu oka – szybko, sprawnie i bezpiecznie. Obniżenie cen usług lotniczych sprawiło, że podniebny transport stał się preferowanym wśród wielu firm, a także osób prywatnych.

Na czym polega transport lotniczy?

Transport lotniczy polega na przewozie towarów drogą powietrzną, w dowolne miejsce na kuli ziemskiej. Usługa może przyjmować formę jednorazowego przelotu lub kilku oddzielnych kursów. W przypadku pojedynczego klienta, nie ma to dużego znaczenia – standardowe samoloty transportowe mieszczą z powodzeniem od kilkunastu do kilkudziesięciu ton ładunku, a największe z nich zabierają nawet 120 ton towaru. Cena transportu jest uzależniona przede wszystkim od wagi i/lub objętości przesyłki. Firmy transportowe wprowadzają coraz atrakcyjniejsze przeliczniki, które czynią fracht lotniczy naprawdę korzystnym cenowo, zwłaszcza w kontekście większych gabarytów i dalszych tras.

Przegląd ofert przewozów lotniczych

Wyróżniamy kilka typów transportu lotniczego. Jednym z najczęściej spotykanych jest transport lotniczy typu cargo. To usługa świadczona w systemie od drzwi do drzwi bądź z lotniska do lotniska, opłacalna zwłaszcza przy ładunkach o znacznej masie (powyżej 30 kg). Do przewozu niewielkich i lekkich przesyłek lotniczych służy raczej transport kurierski. Paczki tego typu są wysyłane w ramach zbiorczych ładunków, przewożonych lotami regularnymi. W ofertach niektórych firm znajdziemy też propozycję łączonego transportu morsko-lotniczego, podczas którego ładunek część drogi przepływa, a część przelatuje. Usługa tego typu jest tańsza od klasycznego frachtu lotniczego, a zarazem szybsza od transportu morskiego.

Jak wybrać usługę transportu lotniczego?

Przed wyborem metody transportu lotniczego warto zapoznać się z ofertami przedsiębiorstw przewozowych. Ciekawymi propozycjami dysponuje m.in. firma Raffo, polski przedstawiciel międzynarodowej sieci kurierskiej OCS. Ustalając nasze oczekiwania, powinniśmy rozważyć co i gdzie chcemy przetransportować. Krytycznym wymiarem dla frachtu lotniczego jest wysokość ładunku (maksimum 75 cm na trasach europejskich, 160 cm na trasach transatlantyckich, 220 cm w samolotach typu cargo). W przypadku niewielkich parametrów towarowych i krótkich tras (teren Europy i Unii Europejskiej), alternatywą dla transportu lotniczego mogą okazać się inne usługi – np. transport drobnicowy, drogowy czy doładunek.