Granulacja tworzyw – charakterystyka procesu

Granulowanie tworzyw sztucznych jest bardzo zaawansowanym procesem recyklingu, dzięki któremu odzyskuje się zużyte tworzywo i wykorzystuje ponownie do produkcji nowych elementów. W procesie granulacji, a następnie regranulacji powstają małe granulki, których jakość jest uzależniona od siły i wytrzymałości wiązań między cząsteczkami surowca. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega proces granulacji tworzyw sztucznych.

Z czego składa się linia do granulacji tworzyw sztucznych?

Regranulat, będący ostateczną formą granulacji, jest bazą wyjściową dla wielu różnych produktów, dlatego musi spełniać wymagane normy jakościowe i być oczyszczony ze wszelkich zanieczyszczeń. Wszelkie procesy przebiegają w sposób neutralny dla środowiska naturalnego, a duży wpływ ma na to cały obszar technologiczny, składający się z linii do granulacji tworzyw.

Typowa linia do granulacji tworzyw sztucznych składa się z takich elementów, jak:

  • podajnik taśmowy, przez który dostarczany jest materiał wejściowy.
  • zagęszczarka, zajmująca się zagęszczaniem rozdrobnionych tworzyw termoplastycznych,
  • wytłaczarka, która dostarcza do głowicy ujednorodnione tworzywo,
  • sito wibracyjne,
  • hydrauliczny płytowy zmieniacz sit,
  • urządzenie do cięcia przy głowicy w mgle wodnej,
  • wirówka z wbudowanym podajnikiem,
  • system odbioru granulatu.

Na czym polega proces granulacji tworzyw sztucznych?

Główne zadanie linii do granulacji polega na łączeniu cząsteczek podczas ich kompresji w wysokich temperaturach, chłodzeniu takiego pasma w kąpieli wodnej oraz jego suszenia. Tworzywa w procesie granulacji są rozdrabniane i dochodzi do ich regranulacji, w wyniku której powstają małe granulki. Jak już zostało wspomniane, regranulat musi być dokładnie oczyszczony, dlatego do bardzo zabrudzonych tworzyw stosuje się filtr, który umieszczony jest przed systemem odgazowania próżniowego, zwiększając tym samym efektywność oczyszczania zabrudzonego materiału.

Łatwość obsługi linii do granulacji tworzyw sztucznych

Linie do granulacji tworzyw sztucznych są zautomatyzowanymi urządzeniami, które mogą być sterowane tylko przez jednego operatora, wykorzystującego specjalne programatory. Zaletą tego typu urządzeń jest ich prosta i intuicyjna obsługa oraz fakt, że do ich rozmieszczenia wystarczy niewielka powierzchnia.

Niezawodność, dopasowanie oraz duży komfort użytkowania są wynikiem projektowania i konfigurowania linii według szczegółowych wytycznych klientów – zauważa specjalista z firmy ELS POLAND, która oferuje innowacyjne rozwiązania dla przemysłu tworzyw sztucznych i gumy.

śr. ocena 5 / głosów 5