Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?

Turbosprężarka jest połączeniem turbiny, wprawianej w ruch przez spaliny oraz sprężarki, napędzanej przez tę turbinę i wtłaczającej powietrze do silnika. Są to urządzenia, które rzadko ulegają samoistnym awariom. Najczęściej ich usterki wynikają z problemów z pozostałymi częściami auta. Warto zatem zadbać o odpowiedni stan wszystkich samochodowych części, regeneracja turbosprężarki bowiem nie należy do najtańszych usług.

Aby turbosprężarki działały w samochodzie jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie oleju oraz stosowaniu filtrów i smarów najwyższej jakości. Zanim sprawdzimy, ile kosztuje regeneracja turbosprężarki, sprawdźmy, na czym ona polega?

Regeneracja turbosprężarki

Po rozebraniu turbosprężarki można określić, co było przyczyną jej awarii. Problem najczęściej tkwi w braku smarowania, zanieczyszczonym oleju, nadmiernych obrotach lub obcym elemencie w łopatkach sprężarki.

Sekret prawidłowej regeneracji turbosprężarki tkwić będzie w precyzyjnym wyważeniu urządzenia. Nowy wirnik jest zawsze fabrycznie wyważony, jednak przed montażem turbosprężarki należy go precyzyjnie doważyć. Szukajmy serwisów, takich jak Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Moto-Press, które taką usługę wykonują, bowiem nie każdy zakład podejmuje się dodatkowego wyważania. Końcowe wyważanie odbywa się na wyważarce szybkoobrotowej, o wartości 100 tysięcy obrotów na minutę.

Ile to kosztuje?

Turbosprężarki to dość drogie urządzenia; koszt ich zakupu waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Stąd też wynikają wysokie koszty ich naprawy. Za regenerację turbosprężarki, bez zmiennej geometrii, musimy zapłacić  700-900 zł, za taką z geometrią zmienną ponad 1 000zł.

Szczególne wyzwanie stanowi naprawa turbosprężarek ze zmienną geometrią. Do precyzyjnej kalibracji przepływu gazów w zależności od obciążenia potrzebny jest bowiem kosztowny i specjalistyczny sprzęt.

Chociaż usługa naprawy turbosprężarki w renomowanym serwisie nie należy do najtańszych, nie warto kierować się ceną i korzystać z warsztatów, proponujących ceny, znacznie odbiegające od średnich. Okazać się może bowiem, że jakoś ich usług jest niska, a naprawiony sprzęt nie będzie działał poprawnie. Tymczasem od właściwego działania turbosprężarki zależeć będzie nasze bezpieczeństwo. Tanie zamienniki z Azji bardzo szybko się psują lub od początku nie działają prawidłowo. Szukajmy zatem warsztatów, oferujących kompleksowe usługi w zakresie naprawy turbosprężarek. Serwisy takie najpierw diagnozują usterkę, następnie wymontowują urządzenie, naprawiają je i ponownie montują.

śr. ocena 5 / głosów 5